İşitme Cihazı

Paylaş
 

İşitme Cihazı Nedir?

Kulak içerisinde oluşan işitme problemlerinin tedavisi mümkün olmadığında protezle işitme duyusunu yerine getiren cihazlara işitme cihazı denir. Genel olarak 3 kısımlı bir cihazdır. Mikrofon, amplifikatör ve hoparlörden oluşan işitme cihazlarının kullanımı da oldukça yaygındır.

İşitme Cihazı Çalışma Prensibi

Cihaz üzerinde bulunan mikrofon çevrede konuşulan sesleri toplar ve amplifikatöre iletmektedir. İletilen sesleri de amplifikatör hastanın işitme seviyesine göre yükseltmektedir. Yükseltilen sesler hoparlör yardımıyla işitme sorunu yaşayan hastanın kulağına gönderilmektedir. Özellikle işitme merkezi gibi yerlere müracat ettiğinizde gerekli test ve kontroller yapılacak, işitme cihazı önerildiğinde de çalışma prensibiyle ilgili bilgi verilecektir.

İşitme Cihaz Tipleri

İşitme cihazlarının farklı türleri bulunmaktadır. Özellikle kullanım amacına göre bunlar sınıflandırılır. Kulak arkasına takılanlar, kulak içi, kanal içi, komple kanal içi, hoparlör kulak içi ve kemik yolu işitme cihazları olmak üzere sınfılandırmak mümkündür.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz işitme cihazı türlerini seçerken kişisel tercihlerden uzak durmalısınız. Özellikle rastgele seçimler yapılmamalıdır. Bunun yerine işitme kaybının türü ve seviyesine göre seçim yapmak çok daha faydalı olacaktır. Bunun belirlenmesi için de uzman odyologlara başvurmalı ve gerekli olan tüm testleri yaptırmalısınız. Genel olarak işitme kaybının nitelikleri belirlenmeli, kişisel istekler, sosyal, özel ve iş hayatı da dikkate alınarak cihaz tercihi yapılmalıdır.

Kaynak: www.duymer.com.tr

Bu yazı 1274 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM