İshalin Nedenleri ve Doğal Yollarla Önlenmesi

Paylaş
 

İshal, günde üç kereden fazla, gevşek ve sulu dışkılama durumuna verilen isimdir. İshal, bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak gelişebileceği gibi bağırsak rahatsızlığından da oluşabilmektedir. İshal, genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak geçmiyorsa bu soruna işaret etmektedir. İshal olan kişi birkaç günden fazla ishal sorunu yaşıyorsa mutlaka doktora başvurmalıdır.

İshal olan kişinin yapması gereken en önemli şey, kaybedilen sıvıyı yerine koymasıdır. Bunun için bol su tüketilmelidir. Enfeksiyona bağlı olan ve kısa süren ishallerde ilaç kullanmak daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

İshal olan kişinin elma, kuru ekmek, pirinç, muz gibi gıdalar tüketmesi sorunu yavaşlatmaktadır. Ayrıca probiyotik açıdan zengin olan yoğurt tüketimi de ishalin geçmesi konusunda yardımcı olmaktadır. İshal konusunda sarı leblebinin de faydası olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra nar kabuğunun kaynatılıp suyunun içilmesi de ishali yavaşlatmaktadır. Ayrıca, greyfurt tohum özleri, kasık otu, mahunya kabuğu gibi bitkiler de ishalin önlenmesine yardımcıdır. Sarımsak da bakteri önleyici etkisi nedeniyle ishal konusunda etkilidir.

İshal konusunda yapılması gereken öncelikle 3 gün beklenmesidir. Eğer bu süre zarfında ishal geçmiyorsa ve günde 3 defadan fazla dışkılama gerçekleşiyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Böylece ishalin nedeni tam olarak anlaşılmakta ve gerekli tedaviyle birlikte bu sorun kısa sürede çözüme kavuşmaktadır. Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Bu yazı 2398 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM