İshale Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

İshal gıda zehirlenmesi gibi bazı rahatsızlıklardan dolayı veya belirli gıdaların fazla tüketiminden dolayı ortaya çıkan bir sağlık problemidir. İshal olduğunuz süresince dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin sindirim organlarınızı yormayacak daha yararlı ve hafif gıdaların tüketilmesi, sıvı tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Özellikle yağ ve yağlı gıdalar, süt ürünleri tüketiminize dikkat etmelisiniz.

 

İshali Geçiren Yöntemler

İshali engellemek için ise yapılabilecek birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. İshal tedavisinde kullanılan yiyeceklerin başında muz ve limon gelmektedir. İshal sırasında büyük oranda potasyum kaybedildiğinden muz hem kolay sindirimiyle hemde potasyum zenginliğiyle sorunu gidermeye yardımcı olur. İshale sebep olan patojenleri yok etmeye yarayan limon suyu ise bir diğer tedavi yöntemidir. Gün içerisinde 3- 5 kez limon suyu tüketilmesi gerekmektedir.

Elma sirkesi antiseptik özelliği taşıdığından dolayı tüm sindirim sisteminizin temizlenmesini sağlayacaktır. Yediğiniz her öğünden hemen sonra su ile doldurduğumuz bardağa birkaç çay kaşığı elma sirkesi ilave edip tüketebilirsiniz.

İshali geçirmek için evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz şeker ve tuz kürünü de deneyebilirsiniz. En basitinden 1 lt suyun içerisine 2 tatlı kaşığı şeker ve tuzu ilave edip bu karışımı her tuvaletten sonra 1 çay bardağı için.

Bakteri sebebiyle ortaya çıkan ishal ise daha tehlikelidir. Bunun için ise bal önerebiliriz. Bal, bakterilerin en büyük düşmanıdır.

Bu yazı 1993 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM