İlk Yardım: Su Toplama

Paylaş
 

Eğer su toplayan bölge çok açımıyorsa, patlatmamaya özen gösterin. Genişleyen deri bakterilere karşı doğal bir bariyer oluşturur ve enfeksiyon kapma riskinizi azaltır. Oluşan kabarcıkları yara bandı kullanarak kapatabilirsiniz, büyük olanları nemi emecek ve yaranın iyileşmesini sağlayacak gözenekli bir gazlı bez ile kapatınız.

Çok acı vermediği veya yürümenizi ya da ellerinizi kullanmayı engellemediği sürece kabarcığı patlatmayın. Eğer diyabetiniz ve zayıf kan dolaşımınız var ise, kendi kendinize müdahalede bulunmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gereklidir.

Kabarcığa Nasıl Müdahale Etmelisiniz?

Kabarcığın oluşturduğu acıdan kurtulmanız için, cildinize zarar vermeden içerideki sıvıyı çekmeniz gereklidir. Sırasıyla şu şekilde müdahalede bulununuz:

1- Ilık bir suya öncelikle ellerinizi ve kabaran bölgeyi iyice yıkayınız.

2- İyot veya alkol kullanarak kabaran bölgeyi iyice temizleyin.

3- Temiz bir iğneyi alkol ile iyice silerek sterilize ediniz.

4- İğneyle kabarcığı kenarından bir yerden deliniz ve sıvıyı çekiniz. Bu süreç esnasında kabaran derinizin yırtılmamasına dikkat etmeniz gereklidir.

5- Sıvıyı çektikten sonra bölgeye antibiyotik bir merhem sürünüz ve bandaj ya da gazlı bezle kapatınız.

6- Birkaç gün sonra alkolle sterilize ettiğiniz bir makas ya da cımbız ile ölü deriyi kesip atınız. Kesilen bölgeye merhem sürüp yeniden sarınız.

Eğer kabaran bölgede iltihap, kızarıklık, artan ağrı ya da cildinizde ısı gibi enfeksiyon belirtileri hissederseniz, doktorunuz ile irtibata geçiniz.

Su Toplamasını Önlemek İçin

Eldiven, çorap ya da bandaj gibi bölgeyi kapatarak koruyacak nesneler kullanın. Sporcuların kullandıkları özel çorapların kritik alanlarda ekstra yardım sağlayabildiği bilinmektedir. Ayrıca bölgeyi kadife bir kumaş parçası ile de ovalayarak bunu önleyebilirsiniz.

Bu yazı 4042 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM