İlk Yardım: Göze Kimyasal Bulaşması

Paylaş
 

Eğer gözünüze bir kimyasal madde temas ettiyse vakit kaybetmeden şu adımları yapmanız gerekmektedir:

1- Bol suyla gözünüzü yıkayın.

  • Temiz ve ılık musluk suyu ile en az 20 dakika boyunca gözünüzü yıkayın.
  • Duşa girin ve ılık akan suyu etkilenen gözünüze gelecek şekilde alnınıza tutun. Eğer her iki gözünüzde etkilendiyse burun köprüsü üzerine suyu tutarak her iki gözün yıkandığından emin olun. Bu süreç boyunca gözlerinizi açık tutmanız gerekmektedir.
  • Kafanızı eğin ve etkilenen gözün olduğu taraf yukarıda olacak şekilde başınızı çevirin. Musluğun altına kafanızı sokup, gözünüzü açık tutun.
  • Küçük çocukların gözleri, çocuğunuzu küvete sırt üstü yatırarak veya lavabonun içerisine geri eğilterek daha iyi yıkanabilinir.

2- Ellerinizi sabun ile yıkayınız.

Hiçbir kimyasal veya sabun kalmadığından emin olmak için ellerinizi iyice yıkamalısınız. İlk hedefiniz gözünüzün yüzeyinden kimyasalı çıkartmak olsa da ikinci adımda elinizdeki tüm kimyasaldan da arınmalısınız.

3- Kontakt lenslerinizi çıkarın.

Eğer yıkama esnasından kendiliğinden çıkmaz ise, kendiniz çıkartınız.

Dikkatli Olmanız Gerekenler

Gözünüzü Ovalamayın: Bu daha fazla zarar görmenize neden olacaktır.

Gözünüzü su ve lens için solüsyon haricinde herhangi bir madde ile temasta bulundurmayın. Sağlık personeli size göz damlaları kullanabileceğinizi söylemeden kendi inisiyatifiniz ile bunları kullanmayın.

Acil Tıbbi Yardım İsteyin

Yukarıdaki adımları izledikten sonra gerekirse 112’yi arayarak yardım isteyiniz. Eğer hastaneye gidiyorsanız maruz kalınan madde ile ilgili her şeyi yanınızda götürün ve dışarı çıkarken güneş gözlüğü kullanın çünkü gözleriniz ışığa karşı aşırı hassas olacaktır.

Bu yazı 4209 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM