İlk Yardım: Bayılma

Paylaş
 

Beyninize anlık olarak giden kanın yetersiz kalması sonucunda bilincinizi kaybeder ve bayılırsınız. Bilinç kaybı genellikle kısa sürelidir. Bayılmak hiçbir tıbbi önemi olmayan bir durum olabildiği gibi çok ciddi bazı rahatsızlıklardan ötürü de gerçekleşebilir. Bu yüzden sebebi bulunana kadar bilinç kaybınıza acil bir tıbbi bakım gerekiyormuş gibi davranın. Tekrarlayan bayılma nöbetleri geçiriyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün.

Eğer Bayılacağınızı Hissediyorsanız

1- Oturun ya da uzanın. Yeniden bayılmamak için hemen kalkmayın.

2- Eğer oturuyorsanız kafanızı dizlerinizin arasına alın.

Eğer Bir Başkası Bayıldıysa

1- Kişiyi sırt üstü uzandırın. Eğer nefes alıyorsa, beyne kan gitmesi için kişinin bacaklarını kalp hizasından yüksekte (30 cm yukarıda) tutun. Kemer, yaka gibi vücudu sıkan malzemeleri gevşetin. Yeniden bayılmamasını sağlamak için hemen ayağa kaldırmayın. Eğer kişi bir dakika içerisinde kendine gelmezse, 112’yi arayın.

2- Kişinin solunum yollarının açık olup olmadığını kontrol edin. Kişi kusabilir, bunu takip edin.

3- Kişide dolaşım belirtilerini (solunum, öksürük veya hareket) kontrol edin, eğer olumlu yanıt yoksa hemen kalp masajına başlayın. 112’yi aradıktan sonra sağlık ekipleri gelene kadar veya kişi yeniden nefes almaya başlayana kadar kalp masajına devam edin.

Eğer kişi bayılma esnasında düşüp bir yerine darbe alır, morluk veya kesikler oluşursa uygun bir biçimde bu yaralara müdahale edin. Kanamayı doğrudan basınç uygulayarak kontrol altına alın.

Bu yazı 4272 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM