Hipoglisemi Sebepleri ve Tedavisi

Paylaş
 

Hipoglisemi kandaki şeker oranının yani glukozun kandaki oranının düşük olmasıdır. Glukoz dokuların beslenmek için ihtiyaç duyduğu kaynaktır. Bu nedenle glukozun kandaki düşüklüğü dokuların çalışamamasına neden olur. Titreme ve iç geçmesi ile başlayan ve ağır vakalarda bilincin kapanmasına kadar hatta bitkisel hayata kadar gidebilen bir durum oluşur. Hipoglisemi en sık olarak diyabetli hastalarda görülür. İnsülin kullanan bu hastaların dozunu ayarlayamaması ya da ilacını alıp öğün atlaması ile oluşur. Bazı haplar da hipoglisemi yapar. Çok nadir olarak, insülin salgılayan bazı pankreas tümörleri ya da bir takım beyin tümörleri ile de görülebilir.

Hipoglisemi Tedavisi

Hipoglisemi tedavisi minör ve majör tedavi olarak ikiye ayrılır. Minör durumunda hastanın bilinci açıktır, kendi kendine tedavi verebilecek haldedir. Majör durumda ise yanındaki birinin müdahalesi ya da acil servise kaldırılması gerekir.

Minör tedavi için, yanınızda hipoglisemi geçiren birine üç tane büyük küp şeker ya da beş tane küçük şeker verebilirsiniz. Eğer bu kişi şekerleri ememeyecek durumda ise bal veya o tür şekerli bir şeyi ağzının içine sürebilirsiniz. Eğer kendini iyi hissediyor ise bir bardak meyve suyu içirmeniz de yeterli olacaktır.

Eğer hasta majör bir hipoglisemi geçiyor ise öncelikle 112 ‘yi aramanız gerekir. Ardından eğer doktoru daha önceden vermişse evinde glucagon isimli hormon iğnesi bulunur. Bu iğneyi ona yapabilirsiniz. Herhangi bir yerden yapmanız yeterlidir, cildin altına uygulanır. Eğer bu iğne yoksa acil servis ekipleri gelene kadar ağzına şekerli şeyler sürmeye çabalayın.

Bu yazı 874 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM