Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

Tansiyon değerlerinin normalin üzerinde seyrettiği durumlarda hipertansiyon ya da halk dilindeki adıyla tansiyon yükselmesi meydana gelmektedir. Tansiyon yüksekliği, kronik hastalıklar sonucunda meydana gelebileceği gibi, ciddi hastalıklara davetiye de çıkartabildiğinden dikkate alınması gereken önemli bir sağlık sorunudur.

Hipertansiyon tedavisi, tansiyon değerleri çeşitli şekillerde kontrol altında tutularak yapılmaktadır.

Hipertansiyonun İlaçla Tedavisi
Tansiyon ilaçları, hipertansiyon tedavisinde en sık başvurulan yöntemdir. İlaçlar, etkileşimleri yoluyla kan basıncının normal düzeylerde seyretmesini kontrol etmektedir.

Renal Denervasyon Tedavisi
Yüksek tansiyon genellikle ilaçla tedavi edilmekle beraber ilaçların etili olmadığı durumlarda daha ileri seviyede tedavi yöntemleri  devreye sokulmaktadır. Renal denervasyon sinir liflerinin katater yoluyla sistematik olarak duyarsızlaştırılması mantığından hareket edilmektedir.

Hipertansiyonda Solunum Egzersizi
Hipertansiyon tedavilerini  destekleyen etkili yollardan birisi de solunum egzersizidir. Solunum egzersizi  tedavisinde hasta kolayca taşınabilir bir solunum cihazını doktorunun tavsiye ettiği şekilde sistemli olarak kullanmaktadır.

Tansiyon Hastasının Elinde Olan Tedavi Yolları
İlaç desteği ya da cerrahi müdahale tek başına tansiyonu yenmek için yeteri olmayabilir. Tansiyon hastasının kilo vermesi dahi, alacağı birkaç ilacın eksilmesine yol açabilmektedir. Bunun yanında hastanın sigarayı bırakması neredeyse şarttır! Ayrıca tansiyon hastasının tedavisinde tuz tüketiminin iyice azaltılması ve daha hareketli bir yaşam sürmesinin yanında alkol tüketimini de sonlarndırması gereklidir.

Bu yazı 2017 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM