Hepatit A Nedir?

Paylaş
 

Sağlıksız koşullarda yaşayan insanların, büyük risk altında oldukları sağlık sorunlarından birisi Hepatit A olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkla ilgili nedenleri, bulaşma faktörleri, riskli gruplar ve tedavisine kadar her türlü ayrıntıyı yazımızda rahatlıkla bulabileceksiniz.

Hepatit A Nasıl Bulaşır?

Virüsün birden fazla bulaşma yöntemi bulunmaktadır. İnsanların bu virüsü taşıyan kişi ile cinsel ilişkiye girmeleri sonucunda bulaşabileceği gibi, içme suyu veya besinlerin tüketilmesi ile ilgili bazı ihmallikler sonucunda da virüsün vücuda yerleştiği bilinmektedir.

Hepatit A Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtilerinde yaş faktörünün önemi bulunmaktadır. Çünkü 0-6 yaş grubundaki çocuklar için belirtisiz bir şekilde ilerleyebilir. Bu yaş seviyesi arttıkça sarılık başta olmak üzere halsiz kalma, iştah kaybı, yorgunluk hissi gibi belirtilerle kendisini gösterebilmektedir.

İdrarın koyulaşması, kaşıntı, eklem ağrıları da yine HepatitA rahatsızlığının üst seviyelerde olduğunu gösterecek olan belirtilerdir. Daha ileriki seviyelerde ise karaciğer rahatsızlıkları ve karaciğer yetmezliği görülebilmektedir.

Hepatit A Tedavisi Var mıdır?

Bu rahatsızlığın bir tedavisi bulunmamakla birlikte, şikayetleri azaltacak uygulamalarda bulunulmaktadır. Kaşıntı varsa bunu giderecek ilaçlarla desteklenecek olan hastada, iştah kaybına yönelik önlemler de alınabilir. Sıvı kaybının önlenmesi adına sürekli meyve suyu, çorba gibi gıdaların tüketimine önem verilebilir.

Rahatsızlığın daha hafif seyretmesi için bu önlemlerin alınması da tedaviye yönelik uygulanacak aşamalardır. Çünkü hastanın Hepatit A rahatsızlığı ile ilgili konforlu bir yaşamı kazanmasının en etkili yöntemleri böylece uygulanacaktır.

Bu yazı 1927 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Gezgin Melis dedi ki:

    Taylanda gidiyorum malum bizim memlekete göre pis ama doğası denizi süper. Orada her hangi bir hastalık kapmamam için doktor önerisi ile hepatit a ve b aşılarını olacağım. Hepatit a ve b tehlikeli hastalıklar aşı olmakta fayda var.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM