Hamilelikte Yaşanan Stresin Bebek Üzerinde Etkileri

Paylaş
 

Hamilelik döneminde anne adaylarının fiziksel ve ruhsal tüm değişimleri ve yaşadıkları, direkt olarak bebeğin de fiziksel ve ruhsal gelişimini etkilemektedir. Hamilelik döneminde yaşanan stresin de elbette bebek üzerinde bir etkisi olduğu gerçektir.

Araştırmalara göre, stres altında olan anne adaylarının daha erken doğuma alındığı ve bu durumun bebeği de olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır. Bu nedenle hamilelik süreci içerisinde oluşan stresin nedenleri araştırılmalı ve çözümü adına gerekli görülürse doktor desteği dahi alınmalıdır. Aynı zamanda stresin doğumu da daha zor hale getirdiği bilinmektedir. Rahat ve sağlıklı bir doğum süreci için de anne adayları ruhsal yönden rahat bir durumda olmalıdır.

Stres beraberinde iştahsızlık, eski zararlı alışkanlıklara dönme isteği, deri üzerinde olumsuz değişimler ve buna benzer pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Bu olumsuzluklar bebeğin kalıtsal değişimine neden olabilir. Fiziksel yönden sağlıklı bir bebek gelişimi için de stresten kurtulmak öncelikli amaçlar içerisinde bulunmalıdır. Anne adayları, hamilelikleri süresince ruhsal yönden huzurlu hissedecekleri aktivitelere yönelmeli ve sorunlarını ertelemeden çözmelidir. Bu noktada eşleri de kendisine yardımcı olmalıdır. Sorunların birlikte çözülmesi daha kısa sürede olumlu gelişmelerin gerçekleşmesini sağlar.

Bu yazı 2191 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM