Hamilelikte Yaptırılması Gereken Testler

Paylaş
 

Hamilelik başından sonuna kadar çeşitli testlerin sürdüğü ve büyük önem taşıyan bir dönemdir. Hamilelik boyunca yapılması gereken testlerin asıl mantığı herhangi bir olumsuz sonucun varlığını saptamak veya oluşmasını önlemektir. Düzenli olarak hamileliğin gerekli haftası geldiğinde gebe bir kadın yaptırması gerektiği testleri yaptırdığında daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmektedir.

Testler rutin ve özel olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Rutin testler, gebe/hamile kadınların genelinde belirli haftalarda yapılan testlerdir. Özel testler ise belli durumlara bağlı olarak gelişmiş testlerdir. Genetik sorunları mevcut çiftlerde ise bu özel testlerin yapımı hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple haftası gelen testlerin veya gerekli özel testlerin anne ve bebeğin sağlığı açısından zamanında yapılması gereklidir.

Hamilelik Döneminde İlk Muayeneler

İlk muayene: Hamileliğin saptandığı ilk haftada yapılan ilk muayene, ultrason sayesinde rahim içinde bir problem olup olmadığını, dış gebelik gibi bir durumun söz konusu olup olmadığını anlamak için önemli ve atlanmaması gereken bir adımdır.

6. Hafta Muayenesi: Bu haftada gerçekleştirilen muayenede bebeğin kalp atışlarının duyulması gereklidir. 6. hafta da duyulamayan kalp atışları için sadece 1 hafta daha beklenebilmektedir. Eğer 7. hafta da kalp atışları hala duyulamıyorsa gebelik geciktirilmeden sonlandırılmalıdır.

Hamilelik Döneminde Yapılan Testler

Kan Sayımı Testi: Hamilelik döneminde birçok kadında demir eksikliği meydana gelmektedir. Demir eksiliğinin saptanabilmesi ve takviye yapılabilmesi için kan sayımları mutlaka yaptırılmalıdır.

TSH: Herhangi bir tiroit hastalığının olup olmadığını saptamak için gebelik döneminde yapılmalıdır. Yapılmadığı takdirde eğer tiroit hastalığı gebe kadında mevcutsa bebeğin gelişimi bu durumdan kötü etkilenmektedir.

Tam İdrar Tahlilleri: Hamilelik süresi boyunca oluşabilecek idrar yolu problemleri ve enfeksiyonlarının erkenden saptanabilmesi ve tedavi edilebilmesi için yapılmaktadır.

Seroloji Testi: Gebelik süreci ve sonrasında dahi bu testlerin yaptırılması taşınan bir HIV virüsü var ise ortaya erken çıkarılmasına sebep olmaktadır.

12. Hafta: Down sendromu taramalarının yapıldığı bir haftadır.

16. Hafta: Cinsiyetin öğrenilmesinin tam zamanı bu haftadır. Daha net bir sonuca varılır ve yanılma gerçekleşmemektedir.

24-28. Haftalar: Gebelikte diyabet taraması yapılmaktadır.

Son Hafta/36. Hafta: Bebeğin son durumu gözlenir tahmini bir kilo belirlenebilir ve göbek kordonu yolundan gerçekleştirilen doppler incelemesi yapılır. Gelişme gerili olup olmadığı tespit edilir.

Bu yazı 2079 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM