Hamilelikte Riskli Durumlar

Paylaş
 

Hamilelikte Riskli Durumlar

Kadınların en özel dönemi olan hamilelikte pek çok fizyolojik ve biyolojik değişiklikler yaşanırken anne adayı ve bebek için riskli durumlar da söz konusudur. Hangi durumlar ya da belirtiler risklidir?

Kanama : Kanama problemleri en çok karşılaşılan sorunlardandır. Hamileliğin ilk 3 ayında sıkla karşılaşılan bu sorun daha sonra ki aylarda da olmadı durumunda riskli ve sakıncalı bir sorundur. Erken doğum ve düşük belirtileri arasında ilk sıradadır.

Aşırı kusma : Hamileliğin ilk aylarında sabah bulantıları normaldir. Ama daima yaşadığınız bir kusma problemi varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Vücutta ödem ve şişme : Vücutta el ayaklarda şişmeye neden olan en önemli gebelik sorunu hipertansiyon ihtimalidir. Mutlaka takibi yapılmalı ve tedavisi belirlenmelidir.

Şiddetli karın ağrısı : Özellikle 8. haftadan sonra yaşanan karın ağrıları oldukça sakıncalı bir durumdur. Ultrasonla muayene edilmesi gereken anne adayının şikayetleri de belirlenmelidir.

Yüksek ateş : Hamilelikte 37,5 derece ateş ölçümü son derece önemli bir hastalığın sinyali olabilir. Vücudun susuz kalması ya da enfeksiyon belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Fetüste hareketsizlik : Anne karnında bebeğin hareketleri hissedilir ve bebeğin sağlıklı olduğunun işaretçisidir. Anne adayının bebeğinin hareketsiz olduğunu söylemesi de dikkatle takip edilmesi gereken bir durumdur. Mutlaka muayene edilmesi gereklidir.

Bu yazı 1823 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM