Hamilelikte Öksürük ve Grip

Paylaş
 

Öksürük ve grip normal zamanlarda fazla da korkulacak sorunlar değildir ancak hemen her konuda olduğu gibi bu sorunlar da hamilelik döneminde daha çok tedirginlik hissetmemize neden olur.

Hamilelikte Öksürük Bebeğime Zarar Verir mi?

Hamilelik döneminde öksürük sorunu yaşayan pek çok anne adayının aklına ilk takılan sorulardan biri bunun bebeğine zarar verip vermeyeceğidir. Endişelenmenize gerek yok. Anne karnındaki bebek sıvının içinde olduğundan herhangi bir sorun yaşamamaktadır. Eğer bu soru aklınızı çok kurcalıyorsa daha detaylı bir yazı okumak için Bebek.Tv portalında hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi yazısına göz atabilirsiniz.

Öksürük sorununu hamilelik döneminde doğal yollarla çözebilmek için sıcak elma suyu tercih edilebilir. Bunun yanı sıra C vitamini ağırlıklı beslenmek önerilmektedir. Boğazın kuruluğunun önlenmesi için ılık ve taze sıkılmış olması şartıyla meyve suları önerilmektedir. Yemek alışkanlığına çorbanın eklenmesi önerilir. Ateş düzeyinin dikkatlice takip edilmesi ve düşürülmesi için doğru hamlelerin yapılması gerekmektedir.

Hamilelik döneminde, kalbin atım hızına bağlı olarak kalbin pompaladığı kan miktarı ve oksijen tüketimi değişmektedir. Bu durum da bağışıklık sistemini doğrudan etkileyerek bulaşıcı hastalıkları adeta davet etmektedir. Hamilelikte grip konusu özellikle kış döneminde daha fazla ön plana çıkar. Bu dönemde vücudun savunmasız olmasından dolayı gribe yakalanmak daha kolaydır.

 

Hamilelikte Grip Belirtileri

Anne adaylarının sağlıklarına normal kişilerden daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Bunun da en önemli nedeni bebeğin sağlığının da doğrudan etkilenmesidir. (Eğer grip olduysanız ve bunun bebeğinize ne tür etkileri olabileceğini merak ediyorsanız şu yazıya mutlaka bakın: Hamilelikte grip olmak bebeğime zarar verir mi?

Hamilelikte gribin en önemli belirtisi ateşlenmenin yanı sıra yorgunluktur. Bunun yanı sıra hamilelikte öksürük konusuyla da bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Özellikle öksürük sorununa ayrı özen gösterilmesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde ilaç kullanımının kısıtlı olması nedeniyle bu soruna farklı çözümler aranmalıdır. Özellikle grip belirtilerinde en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

 

Hamilelikte Grip Nasıl Çözülmelidir?

Gebelik döneminde doktora danışılmadan ilaç kullanılmamalıdır. Bu nedenle hamilelikte grip sorunuyla karşılaşan annelerin en kısa sürede doktora gitmesi gerekmektedir. Sonucu bebeği kaybetmeye kadar gidebilecek olan bu sorun zatürreye çevirmeden önlem alınması gerekmektedir. Bu soruna şu çözümler sunulmaktadır:

Grip Aşısı Yaptırma: Gebelikten önce grip aşısı yaptırmak son derece sağlıklıdır. Bunun yanı sıra hamilelikte grip sorununa yakalanan anne adayları da doktor kontrolünde aşı yaptırabilmektedir. Doktorunuzun onaylaması durumunda aşı yaptırarak kısa sürede gripten kurtulabilirsiniz.

İstirahat ve Doğru Beslenme: İlaç kullanımı oldukça kısıtlı olan hamilelikte grip sorununda istirahat etmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra doğru beslenme konusuna da özen gösterilmelidir. Özellikle öksürük sorununu tetikleyecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Bol miktarda sebze tüketilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra meyve tüketiminin de artırılması önerilmektedir. İstirahat edilmeden gripten kurtulmak son derece zordur.

Doğru Giyinme: Hamilelik döneminde rahat ve doğru şekilde giyinmek son derece önemlidir. Grip sorununun bu dönemde atlatılması açısından da bu konu ön plandadır. Vücut ısısını koruyacak ve aşırı terletme yapmayacak kıyafetlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle kış döneminde evin içinin sıcak olması durumda kalın giysilerden kaçınmak gerekmektedir.

Uyku Düzeni: Düzenli uyku konusu hayatın her aşamasında önemlidir. Özellikle hamilelikte grip sorununun atlatılması noktasında da uyku düzeninin büyük bir önemi bulunmaktadır. Geç olmadan uyunması ve özellikle gece uykusunun alınması gerekmektedir. Bu konu sadece grip olunduğunda değil her dönemde önemlidir ve bebek sağlığını doğrudan etkilemektedir.

 

Hamilelikte grip konusuna maksimum özen gösterilmelidir. Uzman yardımı alınması ve daha gribin hafif belirtileri görüldüğü anda önlem almak oldukça önemlidir. Ayrıca düzensiz bir şekilde ilaç kullanımının bebeğe zarar vereceği unutulmamalı ve doğal yöntemlerle çözüm alınmalıdır. Bebeğe zarar gelmemesi için sağlığınıza dikkat etmeniz ve en küçük sorunda doktora başvurmanız önerilmektedir.

Bu yazı 1928 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM