Hamilelikte Doğum Başlangıç Belirtileri

Paylaş
 

Neredeyse dokuz ay 10 gün süren hamilelik döneminin sonu olan doğum, bir takım belirtilerle başlamaktadır.

Doğum başlangıç belirtileri nelerdir?

Doğum başlangıcının kesin belirtilerinin şiddeti ve zamanı anne adaylarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak doğumun başlayacağını belirten ipuçları  şu başlıklar altında toplanabilir:

Rahim ağzı mukus tıkacının atılması
Doğum sürecinde rahim ağzı, bebeğin sağlıklı gelişimine olanak tanıyan bir mekan yaratırken, bebeği çeşitli dış etkenlere ve enfeksiyonlara karşı korumak için tedbir almaktadır. Rahim ağzı, mukus tabakası ile kaplanarak bebeği koruma görevini yapmaktadır. Doğum olayının yaklaşmasını takiben, bu mukus tabakası, doğumu kolaylaştırmak için dışarıya atılarak anne adayını doğuma hazırlar. Mukus tabakasının atılması sırasında pembemsi bir sıvı da gelebilmektedir.

Amniyon suyunun ya da sıvısının gelmesi
Anne adayına doğumun başladığını haber veren ‘su gelmesi’ olayı, klasik doğum başlangıcı belirtisidir. Doğum suları, bebeği kuşatan amniyotik kesenin yırtılması ile akmaktadır. Anne adayları tarafından rahatlıkla hissedilebilen bir amniyotik sıvının gelmemesi durumunda, sıvı idrar ile karıştırılabildiği için; anne adayının soyunun gelip gelmediği konusunda tereddüt yaşadığı durumlarda mutlaka doktoruna görünmesi  gerekmektedir.

Amniyon suyunun gelmesi ile beraber en çok 24 saat içinde doğum başlayacağı için vakit kaybetmeden doktoru bilgilendirerek, gözetime girmek anne adayları için gereklidir.

Doğum ağrıları ya da sancılar
Doğumun yaklaştığı dönemlerde anne adaylarını en çok meraklandıran konulardan birisi de ” doğum sancıları nasıldır? “ sorusudur. Doğumun yaklaştığına dair belirtiler içinde doğum ağrıları da önemlidir. Düzenli, ritmik ve giderek şiddeti artan kasıklarda da hissedilen  ağrılar,  doğum ağrılarıdır. Özelikle doğumun yaklaştığı dönemde kasıklara vuran ve ritmik şekilde algılanan sancılardan doktor haberdar edilmelidir.

Bu yazı 3156 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM