Hamilelikte Bel Ağrısı ve Korunma Yolları

Paylaş
 

Hamilelik, bir takım sorunları da beraberinde getiren ve kadın için başlı başına farklı bir  evredir. Kadının  psikoloji ya da beden sağlığını da etkileyebilmektedir. Daha da önemlisi, yaklaşık dokuz ay on gün süren gebelik dönemi,  tüm yaşanılan sorunların ve çekilen eziyetlerin unutulduğu doğum olayı ile sonlanır.

Doğum ağrılarının ya da doğum  sırasında yaşananların, anne bebeği eline aldığı anda bir anlamı kalmamaktadır. Dolayısıyla gebelikte yaşanan rahatsızlıklar, çoğu zaman anne adayı tarafından sabırla karşılanır.

Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur?
Gebelikte yaşanan en bilindik sorunlardan  bel ağrıları, özellikle son üç ay içinde yaygınlaşmaktadır. Bu durumun temel nedeni, annenin taşıdığı yükün artması, bedenin anatomisinde değişikliklerin olmasıdır. Nadir de olsa anne adayı, ağır  işlerden kaçınmayarak kendini zorlayabilmekte bu da bel ağrılarına davetiye çıkartmaktadır. Yatağın anotomik olmaması ve anne adayının yastıksız uyuması, çok yumuşak yastık kullanımı da bel ağrılarını arttırır.

Gebelikte Bel Ağrılarında Nasıl Korunmak Gerekir
Gebelikte zaman zaman ılık duş almak, otururken bel boşluğuna yastık koymak, rahatsız oturma grupları, çok yumuşak koltuklar ve taburede uzun süreli oturmamak, ağır işler görmemek ve sürekli eğilip doğrulmamak hamilelikte bel ağrısı sorununu daha hafif atlatmanıza yol açacaktır. Oturma grupları anatomik olmalı, yatağınız çok sert ya da çok yumuşak olmamalıdır. Biraz yüksek bir yastık kullanmalı ve tüm ağırlığınızı  belinize vermemek için başınız hafif yüksekte uyumalısınız.

Gebelikte Beliniz Ağrırsa
Gebelikte bel ağrısı karşısında kesinlikle ağrı kesici kullanmamalısınız. Rahatsızlık duyduğunuz ağrıları ılık bir duş rahatlatacaktır. Duşu, gebelik çatlaklarının yaygınlaşmaması için çok sıcak almamanız gerekmektedir. Bunun yanında duş sonrası belinizi sararak sıcak tutmak sizi oldukça rahatlatacaktır.

Bu yazı 2504 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM