Hamilelikte Bacak Krampları

Paylaş
 

Anne adaylarını, hamilelik süresince sıkıntıya sokan faktörlerin başında gelen bacak kramplarının nedeni henüz belirlenememekle birlikte hamilelikte vücutta meydana gelen kalsiyum ve magnezyum kaybının bu kramplarda ana etken olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bebek, anne karnında büyüdükçe annenin rahmi de büyüdüğünden dolayı rahim doğal olarak toplardamarlara baskı yapar. Bu baskıda vücuttaki kan dolaşımını olumsuz etkilediğinden dolayı bacaklarda şiddetli krampların yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca vücutta meydana gelen fosfor fazlalığı da krampların nedenleri arasında gösterilmektedir.

Hamilelikte Bacak Krampları Nasıl Geçer?

Anne adayları, basit önlemler ile bu krampların önüne geçemese de etkisini azaltabilir. Bu basit önlemler arasında anne adayının hamilelik süresince fazla kilo almamaya, ayakta fazla vakit geçirmemeye, kendini yoracak işler yapmamaya ve varisleri varsa hamile kalmaya karar vermeden önce varis tedavisi görmesi sayılabilir. Anne adayı için genellikle hamileliğin altıncı ayında başlayan kramplar, bazen 10 dakika kadar sürebildiği için tam bir kabusa dönüşebilir. Kramplar, genellikle geceleri meydana geldiği için anne adayları birçok geceyi uykusuz geçirebilir.

Anne adayı, bacağına kramp girdiğini hissetmeye başladığı zaman sükûnetini koruyarak diz kapağını germeli ve sonrada ayağını hafif bir şekilde yukarı kaldırmalıdır. Bu egzersiz, krampın etkisini kıracaktır. Krampın etkisini azaltmak için en iyi yöntemlerden biride masajdır. Baldır bölgesine havlu ile uygulanacak olan sıcak tedavi ve ayak parmaklarının yukarı gerilmesi de işe yarayan yöntemlerdendir. Anne adayları, krampın etkisini azaltmak için yapacağı egzersizleri mutlaka bir yerden destek alarak yapmalıdır. Kendisine yardım edecek biri varsa bir yerden destek alsa da tek başına yapmaması en sağlıklısıdır.

Bu yazı 2001 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM