Hamilelik Haftası ve Doğum Tarihi Hesaplama

Paylaş
 

Hamilelik sürecince anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de “beklenen doğum tarihi nasıl hesaplanır “ sorusudur. Anne adayları bu sayede çocuklarının dünyaya geliş tarihlerini öğrenmek ve gerekli hazırlıkları yapmak isterler. Anne adaylarının karşılaştıkları en büyük güçlüklerden bir tanesi beklenen doğum tarihinden nasıl emin olabilirim sorusuna cevap bulmaktır.

Beklenen doğum tarihi (BDT) yani gerçekten doğum yapacağınız gün tam olarak gerçekleşse idi doğum daha kolay olurdu. Ancak maalesef yaşam bu kadar kolay değil. Normal bir gebelik 38 ile 42 hafta sürer. Bu yüzden beklenen doğum tarihi aslında tahmin edilen doğum tarihi anlamına gelir diyebiliriz. Yapılan araştırmalar yalnızca 100 kadından 4’nin beklenen doğum tarihin de doğum yaptığını söylemektedir. Peki, “Beklenen doğum tarihi nasıl hesaplanır ?”

www.bebekvehamilelik.com tarafından geliştirilen hesaplayıcıları kullanarak normal gebelikte ve tüp bebek tedavisinde hamilelik haftanızı ve doğum yapacağınız tarihi öğrenebilirsiniz.

Normal gebelikte hamilelik haftası ve doğum tarihi hesaplamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın

http://www.bebekvehamilelik.com/hamilelik-gebelik-haftasi-hesaplama/

Tüp bebek tedavisinde hamilelik haftanızı hesaplamak ve doğum yapacağınız tarihi öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın

http://www.bebekvehamilelik.com/tup-bebekte-hamilelik-haftasi-hesaplama/

Son normal âdet kanamanızın birinci gününün tarihine 7 ekleyin. Bu tarihe dokuz ay ekleyerek beklenen gününüzü hesaplayın. Örneğin, son âdet kanamanızın Nisan’ın 11’inde başladığını varsayalım, 11’e 7 ekleyerek 18 Nisan’a gelirsiniz; sonra dokuz ay eklersiniz. Beklenen doğum tarihiniz 18 Ocak olacaktır. 40 haftalık bir gebelik temel alınarak ve son normal adet kanaması tarihine 40 hafta ekleyerek de tarih hesaplanabilir; bu durumda beklenen doğum tarihiniz 16 Ocak olacaktır.

Şayet adet görmeniz düzensiz ise bu şekilde beklenen doğum tarihi hesaplama çokta gerçekçi sonuç vermeyecektir. Örneğin 3 ay kadar bir süredir adet görmezken birden bire gebe kaldınız. Ancak ne zaman gebe kaldığınızı bilmiyorsunuz. Ve doktorunuz size bir tarih belirlemeye çalışıyor. Ancak siz en son ne zaman yumurtladığınızın (ovulasyon ) farkında da değilsiniz. Bu durum da beklenen doğum tarihini hesaplama yöntemleri, rahim büyüklüğü ile tahmin edilen gebelik evreniz ile uygun düşmesi,  bebeğin kalp atışının ilk duyuluşu, her muayene de rahim tepesinin yüksekliği gibi tespitler beklenen doğum tarihinizin hesaplanmasına yardımcı olacaktır.

Ancak unutulmamalıdır ki tüm bunlar beklenen doğum tarihini tahmin etme yöntemleridir. Gerçekten bir annenin en çok merak ettiği bu konu için söylenebilecek en güzel tespit gerçek beklenen doğum tarihinizin bebeğinizin doğmak istediği tarih diye biliriz.

Bu yazı 3314 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM