Hamilelik Döneminde Kabızlık Sorunu

Paylaş
 

Sindirim sistemini yavaşlatan kabızlık sorunu, gün içinde boşaltımın sağlıklı şekilde yapılmasını engellemektedir. Midenin sindirim süresinin uzadığı ve sindirim sisteminin doğal işleyişinin yavaşladığı kabızlık sorunu, karın ağrısı, karın şişliği gibi klasik  bir takım etkileri ile bireyi rahatsız etmektedir.

Hamilelik döneminde kabızlık, sık rastlanan bir durumdur. Kabızlık, hamilelikte sağlıklı zamanlarda yaşanan bir sindirim sistemi  problemine  göre daha çok rahatsız edici geçebilmektedir.

Hamilelikte kabızlık neden olmaktadır?
Hamilelikte kabızlığın en genel sebebi, anne adaylarının hamile kalmalarını takiben beslenme düzeninde değişiklik yapmasıdır. Bu değişiklik bazen -iştah artışına paralel olarak- aşırı yeme gibi sağlıksız olduğunda kabızlığa davetiye çıkartmaktadır. Ayrıca hamilelik dönemi kabızlık sorununun stres kökenli olabileceği de bilinmektedir.

Hamilelik döneminde kabızlık nasıl  önlenebilir?
Hamilelikle sindirim sistemi sorunları, anne adayının beslenme düzeni ile direk alakalıdır. Anne adayı, su tüketimini ihmal etmeden, başta badem ve her tür mevsim meyveleri olmak üzere lif kaynağı zengin beslenerek, öğünlerinde mutlaka çorba gibi sulu gıdalara yer vererek, hazır gıdalardan uzak durarak kabızlık sorununu engelleyebilir.

Hamilelikte kabızlığı iyi gelen gıdalar
Hamilelik döneminde kabızlık yaşayan anne adaylarının su ve sulu gıdalar  tüketimini arttırması önerilmektedir. Kabızlık süresince bir kase yoğurt ile bir kaşık yulaf karıştırılarak tüketilebilir. Ayrıca tatlı ihtiyacı kuru kayısı ve kuru incir gibi gıdalarla karşılanarak hem sağlıklı beslenmeden ödün verilmemiş olur hem de bu gıdalar, sindirim sistemi üzerinde adeta doğal bir ilaç etkisi yapar. Ayrıcakabızlık sorununda tüketilecek bir avuç baden de oldukça etkili olmaktadır.

Bu yazı 2098 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM