Hamilelik Döneminde Beslenme

Paylaş
 

Hamilelik dönemi bir kadının en özel dönemidir ve bu süreci en güzel şekilde atlatmak kadının hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından çok önem taşımaktadır. Hamilelik döneminde beslenme şekilleri aydan aya vücutta oluşan değişimlere ve ihtiyaçlara göre değişebilmektedir. Bazı durumlarda besinlerle kapatılamayacak kadar riskli vitamin ve mineral açıkları takviye ilaçlar ile giderilmektedir. Hamilelik döneminde kişilerin doktorun belirlediği sıklıklarda kontrollere gitmesi bu türde eksikliklerin giderilmesinde ve riskli başka durumların zamanında önüne geçilebilmesinde oldukça önem taşımaktadır.

Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeli

Hamilelik döneminin ilk 3 ayında hormon dalgalanmalarının etkisinden dolayı anne adayları sıkıntılı bir adaptasyon süreci yaşamaktadır. Vücut bu hormon dalgalanmalarına adapte olana kadar bulantı, halsizlik, iştahsızlık gibi pek çok rahatsızlıkla karşı karşıya kalmaktadır. Ağır, acı, baharatlı ve ağır kokulu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aşırı olmaması kaydı ile tuz mutlaka tüketilmelidir. Katkı maddeli ürünlerin tüketilmemesi kaydı ile hamileler bu dönemde kendilerini yemeye zorlamamak kaydıyla istedikleri gibi beslenebilmektedir. Bulantıyı bastırmak için leblebi, galeta gibi ürünler tüketilebilmektedir.

Hamilelik döneminin ilk 3 ayından sonra bebek büyüdükçe annenin vücudunda vitamin ve mineral açıkları oluşmaya başlamaktadır. Bol sebze, meyve, süt, yoğurt, yumurta, kırmızı et, kuruyemiş ve baklagil tüketilen bir sürece girilmelidir. Kaliteli protein ve kalsiyum, bebeğin anne rahminde büyüme döneminde çok önemlidir. Kan tahlillerinde demir düşüklüğü görülürse düşüklüğün seviyesine göre dozunu belirlemek suretiyle doktorlar demir içerikli ilaçlar yazarak bu açığı kapatmaktadır.

Hamilelik döneminde tüketilen etler kesinlikle çiğ ya da az pişmiş olmamalıdır. Balık tüketimi haftada 350 gramı geçmemelidir ve midye istiridye gibi yüksek civa içerikli deniz ürünleri tüketilmemelidir. Hamileliğin son dönemleri kabızlık, tansiyon, çarpıntı gibi sorunlar olabileceğinden bol zeytinyağlı ve bol yeşillikli bir tüketim gerçekleştirilmelidir. Gün boyu 3 litreye kadar su tüketimi de bu rahatsızlıkları en aza indirmede etkilidir. Ödem oluşmasını engellemek için aşırı tuz, hamur işi ve tatlıdan kaçınmak çok önemlidir.

Alkol, sigara ve bunların varyasyonu olan şeylerden hamileliğin tüm dönemi boyunca uzak kalınmalıdır.

Gebelikte Sağlıklı ve Doğru Beslenmenin Püf Noktaları

Bu yazı 1786 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM