Güneş Yanığına Çözümler

Paylaş
 

Özellikle yaz aylarında sık sık görülen ve çoğu insanın korkulu rüyası olan güneş yanıkları konusunda eğer dikkatli davranılmazsa ciltte kalıcı izler meydana gelebilmektedir. Cilt tipine göre değişse de 1 ile 6 saat arası güneşten gelen ultraviyole ışınlara direkt olarak maruz kalındığı taktirde deride yanıklar meydana gelebilmektedir. Özellikle açık tenli kişiler güneş yanıklarına yakalanma riski daha yüksek olan ten grubudur. Hazır tatil sezonunun da gelmesiyle birlikte insanlar bu soruna çözümler aramaya başlamışlardır. Bizde bu yazımızda sizlere güneş yanına çözümlerden bahsedeceğiz.

Güneş Yanığına Karşı Alınabilecek Önlemler

 • Güneşe direkt maruz kalmaktan, uzun süre güneş altında durmaktan sakının ve dışarıya çıkmadan önce mutlaka güneşten koruyucu kreminizi sürün. Güneş altında 20 dakikadan fazla durmamaya özen gösterin.
 • Güneş yanığı oluştuysa deriden su kaybı gerçekleştiği için bunu dengelemek adına bol bol su tüketin.
 • Güneş yanığı üzerine yağlı kremler ya da saf zeytinyağı sürerek hafif masaj yapın.
 • Güneşten yanan deri üzerine yoğurt sürmek de hem ağrıların hafiflemesine hem de yanığın daha kolay geçmesine yardımcı olan bir etkendir.
 • Tüm bunların yanında güneş yanıklarına maydanoz maskesi de iyi gelmektedir. Bunun için yarım demek maydanozu blender yardımıyla parçalayın. Daha sonra bir çorba kaşığı yoğurt ve bir dilim limon ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı cilt üzerine yavaşça sürün. 45 dakika bekledikten sonra temizleyin. 3 günde bir bu maskeyi uygulayabilirsiniz.
Bu yazı 2001 kere okundu.
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Murat dedi ki:

  Güneş yanığına tavsiyem ben her sene tatil başlangıçında mutlaka kullanıyorum. Domates suyu acı hissini alıp çok cabuk iyileştiriyor. Güneş yanığı olan alanlara doomates suyunu sürüp yarım saat bekleyip duş alın ve bana dua edin.

 2. Bengü dedi ki:

  Tatil öncesi bu bilgi iyi oldu. Bayrmada bodruma gideceğim güneşlenirken bu tavsiyelere uyacağım.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM