Guatr Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Paylaş
 

Boyun ve boynumuzun ön kısmında yer alan tiroit bezinin, kanser veya iltihap haricinde büyümesi rahatsızlığına guatr denilmektedir. Guatr Hastalığı tek bir çeşit değildir. Kendi içerisinde birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Guatr hastalığının tespiti için, kişinin tiroit bezi incelemesi yapılır ve ultrason çektirilir.

Guatr hastalığında, tiroit bezinin az çalışması da çok çalışması da sorun teşkil eder. Bunun için uygulanacak tedavi yöntemleri, doktora ve hastaya göre değişebilmektedir. Doktor, uygun gördüğü şekilde ilaçlarla tedavi edebilir, cerrahi müdahale işlemi uygulayabilir. Bunların yanında radyoaktif iyot tedavisi de tercih edebilir. Hastanın durumu, tedavi tercihinde son derece önemlidir. Yaşanılan guatr belirtileri ihmal edilirse, teşhis için geç kalınmış olacağından, ameliyat da kaçınılmaz olur.

Boyundaki belli noktadan, 3-4 cm kesik atılarak ameliyat gerçekleşir. Buradaki guatr alındıktan sonra, bölgede bulunan iz, estetik ameliyat yapılarak düzeltilebilmektedir. Zor bir ameliyat değildir. Ancak hasta, guatr ameliyatı sonrası, yutkunma sorunu ile ses kısıklığı problemi yaşayabilmektedir. Bunun için hasta istirahat etmelidir. Kısa sürede bu sorunlar da geçecektir.

Bu yazı 1373 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM