Grip ve Grip Aşısı

Paylaş
 

Grip enfeksiyonu her mevsim oluşabilen, vücut direncinizin zayıf olması ile kendini gösteren bir hastalıktır. İnsan vücudu genel olarak soğuk havalarda direnci zayıfladığı için sonbahar ve kış aylarında gribal enfeksiyon salgınları oldukça sık görülür. Grip hastalığı bulaşıcı bir enfeksiyon ile yayıldığı için salgın şeklinde görülür. Grip enfeksiyonu; vücut direncini iyice zayıflattığı için insani yaşam kalitesini düşürür ve zayıf insanların belirli bir süre yataktan çıkamamasına neden olur.

 

Grip Belirtileri

  1. Burun akıntısı, burun içi kaşıntısı
  2. Halsizlik, iştahsızlık ve aşırı yorgunluk
  3. Terleme ve yüksek ateş gibi belirtileri vardır.

Grip Aşısı

Grip hastalığından korunmak için öncelikle hastalık enfeksiyonuna yakalanmadan grip aşısı yaptırmak gereklidir. Ülkemizde grip salgını genellikle Şubat ve Mart aylarında yaşandığı için hastalığa karşı bağışıklık kazanma süresi olan 2.5 – 3 ay önceden grip aşısı yaptırmak gereklidir. Böylece vücudumuz grip enfeksiyonuna karşı bağışıklık kazanacak ve enfeksiyonun vücudumuza girmesi halinde  direnç göstererek etki etmesini önleyecektir. Grip aşısının lokal ve genel alerjilere neden olduğu bilinse de tehlike arz etmemektedir. Ancak uzmanlar 65 yaş üstündekilerin ve kronik rahatsızlığı olanların bu aşıyı olmasını tavsiye etmemektedir.

Nazal Polip Nedenleri, Belirtileri ve Tanısı

Bu yazı 1465 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM