Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız

Paylaş
 

Gözümüz, şüphesiz en önemli duyu organlarımızdan biridir. Hayata bakabilmemiz ve yaşamımızı idam ettirebilmemiz için göz, olmazsa olmazımızdır.

Küçük iki mükemmel pencereden, tüm güzellikleri görebiliyor, dokunabiliyoruz. Ancak böylesine mükemmel bir duyu organımızın da sağlıklı olarak işlevini yerine getirebilmesi de bize bağlıdır. Bir eşyayı hor kullanırsak, gerekli bakımını yapmazsak kötü ve kullanılmaz duruma geleceği hali, göz içinde geçerlidir. Gözümüzü de gerekli şekilde mikroplardan korumazsak, önemsemezsek iş işten geçtikten sonra faydası olmaz.

Göz sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenleri sıralayalım.

Bunun için en önemli adım, beslenmemize dikkat etmek olacaktır. Yediklerimizin içerisinde bulunan birçok vitamin görme sorunu yaşamamızı engeller.

Sigara kullanıyorsanız, göz sağlığınız için bu kullanıma son vermeniz gerekli. Çünkü sigara kullanımı göz sağlığını zayıflatır ve katarakt gibi göz hastalıklarına yol açabilir.

Yaz aylarında kullandığımız güneş gözlüğü, gözümüzü güneşten koruduğu kadar, gözümüzün sağlıklı kalmasına da yardımcı olmaktadır. Ancak, yanlış güneş gözlüğü seçimi bize fayda sağlamak yerine zarar verecektir. Bununla birlikte, bilgisayar ekranına uzun süre bakılmamalıdır. Bu durum, gözlerde kuruluğa ve bulanık görmeye sebep olabilmektedir.

Belli aralıklarla mutlaka göz doktoruna giderek muayene olun. Ellerinizi temiz tutmaya özen gösterin. Çünkü gözlerimize zarar verecek olan mikroplar, ellerimizden rahatlıkla bulaşabilir.

Bu yazı 1627 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM