Gluten Testi Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Vücudun arpa, buğday, çavdar ve yulafta bulunan glutene karşı hassasiyetinde ortaya çıkan çöl yak rahatsızlığı, birçok insanın yaşam şeklini değiştirmesine neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkta ince bağırsak glutene karşı alerjik reaksiyon göstererek sağlıklı bir şekilde çalışamamaktadır. Çöl yak rahatsızlığı olan kişiler glutenli gıdalardan uzak durarak bu rahatsızlığın sonuçlarından korunabilmektedir. Kişinin bu rahatsızlığa sahip olduğu gluten testi sonucu kesinlik kazanmaktadır.

Testin Yapılması Çok Kolay

Artık eczanelerden alınabilen bir test yardımıyla kişinin gluten rahatsızlığının olup olmadığı ev ortamında kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Testte kişiden bir damla kan alınarak testin içinden çıkan ve içinde özel bir karışım bulunan sıvının içine konulmaktadır. Ardından sıvı ve kan karışımı iyice çalkalanır. Birbirine karışan kan ve sıvı karışımı testin üzerindeki işaretli yere damlatılmaktadır. Bu işlemden yaklaşık 5 dakika sonra testin sonucunu öğrenmek mümkün olabilmektedir. Eğer testin üzerinde iki çizgi oluşmuşsa testin pozitif olduğu yani kişide çöl yak hastalığı olduğu anlaşılmaktadır. Evde gluten testinin yapılışı çok basit bir işlemdir ve bu işlem sonucunda testin negatif çıkması kişiyi gereksiz endoskopik biyopsi yapılmasından kurtarmaktadır. Ancak testin pozitif çıkmasının ardından kesin tanı için mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Bu yazı 2750 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM