Glukometre ile Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Paylaş
 

Hastanın kan şekeri düzeyini takip etmek ve doğru şekilde ölçüm yapmak amacıyla glukometre ile kan şekeri ölçümü yapılabilir. Stripin cihaza uygun olmasına dikkat edilir. Stripler nem ve ışıktan korunur. Her cihaza özel kalibrasyon işlemi yapılmalıdır. Kan damlatılırken stripe hastanın parmağı değdirilmemelidir. Stribe damlatılan kanın yeterli miktarda olmasına dikkat edilmelidir. Parmaktan çıkan ilk kan kuru pamukla silinmelidir, ikinci damla ile ölçüm yapılmalıdır. Her cihaza özel kan şekeri ölçüm işlemi, yapılır. Kan şekeri sonucu ekranda görülür. Her strip tek kullanımlıktır. Strip çekilerek çıkartılır ve uygun şekilde imha edilir. Her cihaza özel kapatma işlemi uygulanır.

Uygulama: Eller işlemden önce yıkanır. Bir strip çıkartılır. Cihaz açıldığından kod numarası ortaya çıkar. Bu numara kullanılan strip kutusunun üzerindeki numara ile aynı olmalıdır. Cihaz ölçüm için hazırdır. Hastanın parmağı alkollü pamukla silinip, kuru pamukla kurulanır. Lansetle delinir. Çıkan ilk damla kan kuru pamukla silinir. Hastanın parmağı hafifçe sıkılarak elde edilen büyük bir damla kan, kendi ağırlığı ile stripin üzerine damlatılır. Kanın, test alanının tamamını kaplamasına dikkat edilir.

Bu yazı 2239 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM