Gıda Alerjisi ve Gıda İntoleransı

Paylaş
 

Yaşamın idame ettirilmesi için gerekli olan şey besinlerdir. Bunlardan alınacak olan karbonhidrat, vitamin, protein, mineral ve yağ gibi grupların sayesinde hem gereken enerji ihtiyacımızı karşılarız hem de yapım işlemlerinde kullanırız. Ancak bazen besin alımından sonra belirli semptomların ortaya çıktığı görülmektedir. Bu da gıda alerjisi ya da intoleransı konusunda soru işareti yaratmaktadır. Öncelikle gıda intoleransı dediğimiz şey alınan besinin sindirimi için gerekli olan enzim ile alakalı olarak her türlü sorundan kaynaklanabilir. Örneğin enzim üretiminde sıkıntı olabilir ya da enzim yeteri kadar üretilemiyor olabilir. Ancak alerji dediğimiz zaman bu savunma sisteminin aktifleşmesine bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Yani iki durumun ortaya çıkış mekanizması birbirinden farklı olmaktadır.

Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi alerjinin de bazı belirtileri vardır. Öncelikle bunlar savunma hücrelerinden hangisinin rol aldığına göre, kişilerin vücut yapılarına göre olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. IgE aracılıklı olan gıda alerjilerinden besinin alımından sonraki saniyelerde olmak üzere kısa bir süre içinde kendini gösterir. Özellikle döküntüler ile karakterize olan bu tip için kaşıntıların olması, kızarıklıkların görülmesi ve tablonun daha da ilerleyerek anaflaksinin başlaması görülebilecek olan semptomlardandır. Diğer bir tip olan IgG için görülen şikayetler daha çok kronik bir inflamasyon belirtileri gibi olmaktadır. Obezite, Crohn hastalığı, İrritabl bağırsak hastalığı, sedef hastalığı ve ishal şeklinde sıralanabilir.

Gıda Alerjisi İçin Ne Yapılmalıdır?

IgE tipinde olanlar için tanının konulması oldukça kolaydır. Çünkü bir besine karşı alerjisi olan kişiler bu gıdayı aldıktan sonra kısa bir süre içinde belirtilerin ortaya çıkması ile tanı alabilmektedirler. Ancak IgG aracılıklı olan tip 3 besin alerjileri için 3 saat ile 72 saat arasından oluşacak olan belirtilerden dolayı gıda alerjisi akla gelmeyecektir. Bu yüzden de tanınması daha zor olmaktadır. Ayrıca görülen belirtiler diğer kronik inflamatuar hastalıklarda da olabileceğinden ötürü akla gelmeyebilmektedir. Bu yüzden de kesin tanının konulması amacı ile test yapılması önem arz eder. Bu sayede de hangi besinlere alerjiniz olduğunu öğrenerek bunlardan uzak durabilirsiniz. Bunun için de sizlere önerebileceğimiz Imupro ile güvenle sonuca ulaşmanız mümkündür.

Imupro Gıda Alerjisi Testi

Bakıldığı zaman tanı koymanın zor olduğunu belirttiğimiz IgG aracılıklı alerjiler için Imupro testleri kullanılabilmektedir. gıda intoleransı testi ekşi ile sizler de kendinize gereken önemi gösterebilirsiniz. Test içinde yer verilen besin gruplarından birine ya da birkaçına karşı antikor titresi ELISA adı verilen bir yöntem ile ölçülür. Burada yüksek çıkan besin gruplarından uzak durulması beklenir. IgG kan testi ile beraber gıda yükleme testi yapılarak sizlere sonuç verilmektedir. 5 farklı içerik halinde üretilmiş olan test sayesinde sizlere 270 farklı gıdaya kadar test seçeneği sunulmaktadır.

Bu yazı 1208 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM