Geçici Hafıza Kaybı Nasıl Oluşur?

Paylaş
 

Yakın zamanda yapılan eylemlerin hatırlanmaması sonucu oluşan hafıza kaybına geçici hafıza kaybı denilmektedir. Halk arasında aşırı unutkanlık diye adlandırılan, az önce su içtin ya, yine ekmek almayı unutmuşsun, elektrik faturasını geçen hafta ödedin ya gibi söylemler her zaman yaşanmaktadır.

Geçici Hafıza Kaybı Nasıl Oluşur?

Aniden başlayan, yeni yaşanmış olayların akılda kalmadığı ancak kişinin genel yaşadıklarını ve kendini bildiği, yakınlarını tanıyabildiği döneme rastlanılabilir. Genellikle bu gibi durumlar da bir gün gibi kısa sürede düzelmektedir. Bu hafıza kaybı esnasında kollarda ve ne bacaklarda bir güç kaybı yaşanılmaz. Beyinde yaşanan sadece bellek ile alakalı bir kayıp vardır. İşte bu durum geçici bellek kaybı olarak tanımlanabilir. Başın bir yere çarpılması gibi travmalar veya sara hastalığı gibi hastalıklar yoksa bunama durumu da söz konusu değilse ve bu durum çabuk düzelmişse geçici hafıza kaybından söz edilebilir. Nedeni hala bilimsel olarak açıklanamamış olan geçici hafıza kaybı için uygulanacak tedavi yöntemi de oldukça basittir.

Geçici Hafıza Kaybı Tedavisi

Bu tarz hastaların çoğu zaten düzelmiş olarak doktora baş vururlar. Doktor tarafından hikaye dinlenilir ve hasta o sırada gözlem altında tutulur. Beyinde yapısal bozukluk şüphesi ya da damar hastalıkları ile ilişkili bir risk var ise gerekli ilaç tedavisi uygulanır. Kan sulandırma etkisi olan Aspirin bu durumlarda verilen genel tedavi ilacıdır.

Bu yazı 1240 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM