Gece Terlemesi Neden Olur

Paylaş
 

Fizyolojik gece terlemesi uyku sırasında ortaya çıkabilir. Vücudun her yerinde terleme olur, saçlar dahi ıslaktır ve gece yatak ve çarşaflar genellikle ıslanır. Eğer gece terlemesi kronik bir hastalık nedeniyle olmamışsa, yüksek oda sıcaklığı, yüksek nem, çok sıcak yatak veya gece kıyafeti, yatmadan önce baharatlı veya ağır yiyecek yenmiş olması nedeni ile ortaya çıkabilir. Gece terlemeleri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak genellikle ilk belirtiler erken yetişkinlikte görülür. Semptomlar ortaya çıktığında bir doktora görünmek gereklidir. Gece terlemesi şikayeti ile doktora gittiğinizde, genellikle, ayrıntılı tanıdan sonra, hiperhidrozis için doğrudan organik neden bulunmayabilir, bu durumda idiyopatik gece terlemeleri söz konusudur.

Fakat aynı zamanda zihinsel nedenler stres depresyon ve anksiyete, kabus görme uyku düzensizliği de gece terlemesi nedenidir. Gece terlemeleri genellikle bulaşıcı hastalıkların bir parçası olarak ortaya çıkar. Banal soğuk algınlığı, viral grip, sıtma veya pfeiffer glandüler ateşe ek olarak, herhangi bir ateşli enfeksiyonda da görülebilir. Tetikleyiciler olarak tipik bakteriyel enfeksiyonlar arasında apse, endokardit kalp iç duvar iltihabı, ve kemik iliğinde iltihaplanma sebepler arasındadır.

Bazı kronik infeksiyöz hastalıklarda, özellikle sistemik tüberkülozda ve AIDS hastalığında gece terlemesi sık görülür. Metabolik bozukluklar ve hormon dalgalanmaları da yaygın gece terlemesi nedenlerindendir. Bir anda diabetes mellitus, akşamları ağır karbonhidrat ve yağlı yemek gece terlemesine yol açar. Metabolik gece terlemelerinin nadir nedenleri hormon üreten tümörlerdir veya paraneoplastik sendromlardır. Fiziksel hareketsizlik ve psikolojik travmalar gece terlemesi nedeni olabilir. Antidepresan alımı yan etki olarak gece terlemesi ile sonuçlanabilir. Görünüşte zararsız gece terlemesinin arkasında, aynı zamanda kötü huylu hastalıkların da saklanabiliyor olabileceğini düşünmek gerekir.

Ayrıca, ateş ve istenmeyen kilo kaybı eklendiğinde, B-semptomları söz konusudur. En güçlü ilişki lenf nodu kanseridir.  Ayrıca akut lösemilerde genellikle tipik B belirtileri vardır. Bununla birlikte, herhangi bir tümör, gece terlemeleri ile erken veya geç semptom olarak ilişkilendirilebilir. Gece terlemesinin diğer nedenlerine baktığımızda  otoimmün hastalıklar, romatizmal olan artrit sistemik lupus eritematoz,, temporal arterit  bağ doku hastalıkları, nörolojik bozukluklar gece terlemesine yol açar.

Bu yazı 960 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM