Gebelikte Ülseratif Kolit

Paylaş
 

Ülseratif kolit belirtileri genellikle iltihabın nerede başladığıyla ilgili olarak kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Ülseratif kolit semptomları meydana geldiği yere göre sınıflandırılır. Şiddetli ülseratif kolitte çoğunlukla belirtiler periyodik olarak azalır ve artar.

Hamile kadınlar hastalıklarının gebelik sırasında veya doğum sonrasında emzirmede çocuklarını nasıl etkileyeceği konusunda endişe yaşarlar. İyi haber şu ki, ülseratif kolit hastası kadınların bebekleri normal ve sağlıklı doğmakta, gelişimlerinde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Ülseratif kolit hastası iseniz bebeğinizin daha sağlıklı gelişimi için vitamin ve mineral takviyesi alabilirsiniz. Özellikle hastalığınız aktifse, steroit içeren bir ilaç kullanıyorsanız veya normalden daha zayıf kilodaysanız vitamin ve mineral takviyesi almanız gereklidir. Bir diyetisyenle görüşerek ülseratif kolit semptomlarını gidermeye yardımcı olacak ve yeterli besin değerlerini almanızı sağlayacak bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

Gebelik döneminin ilk 12 haftası boyunca folik asit takviyesi alınması gerekir. Bu takviye, herhangi bir rahatsızlığı olmayan gebe kadınlar için de gerekli bir takviyedir. Bebeğin omurga oluşumunda önemli bir besin olan folik asit takviyesi almak özellikle Crohn hastalığı olan kişiler için zorunludur, çünkü bu hastalığa sahip olan kişilerin vücudu folik asit emilimi yapamaz.

Ülseratif kolit için alınan ilaçlarda sülfasalazin bulunur. Bu madde, tıpkı Crohn hastalığı olan kişilerde olduğu gibi vücudun folik asit emilimini yeterince gerçekleştirememesine sebep olur. Bu yüzden ülseratif kolit hastalarının günlük 400 mikrogram yerine, günlük 2000 ile 5000 mikrogram oranında folik asit takviyesi almaları gerekir.

Bu yazı 1942 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM