Gebelikte Sağlıklı ve Doğru Beslenmenin Püf Noktaları

Paylaş
 

Başından sonuna kadar sağlıklı bir gebelik geçirmenin ana kuralı düzenli doktor kontrolleri olduğu gibi aynı zamanda da sağlıklı beslenmekte önemlidir. Gebelik için sağlıklı beslenme, yeterli ve dengeli beslenmeden geçer. Vücudun yağ, vitamin,mineral olmak üzere pek çok gıdaya ihtiyacı daha çoktur. Tek yönlü beslenmek yani sadece protein ya da karbonhidratla beslenmek bu dönemde çok yanlıştır.

Karbonhidratlar, en sık tüketilmesi gereken gıdalardandır. Ekmek, pirinç,makarna,tahıl ürünleri ve kuru baklagiller bu gruba girer. Şekerler de karbonhidratlar grubundadır. Karbonhidrat, vücudumuz için çok iyi bir enerji kaynağıdır. Burada önemli olan şekerli besinlerden daha çok diğer karbonhidrat kaynaklarını tüketmek önemlidir.

Mineraller ve vitaminler de tüketilmesi gereken besinlerdendir. Kan basıncı,vücudun sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonu destekler. Kemik ve diş sağlığında önemli bir rol oynar.

Proteinli gıdalar bu dönemde oldukça önemlidir. Et, süt, yumurta ve kuru baklagillerde çok miktarda bulunur. Hücrelerin gelişimi ve dokuların yenilenmesi için önemlidir.

Yağlar çok az tüketilmesi gereken gıdalardadır ama A, D, E ve K vitaminleri vücudumuz için önemli olan görevleri yaptıklarından dolayı sağlığımız için yenilmesi de oldukça önemlidir. Sıvı ve katı yağlar bu gruptadır. Et, süt, peynir, tereyağı, margarin ve kuruyemişlerde bolca bulunur. Gebelikte tüketilmesi kontrollü olarak yerindedir.

Bu yazı 2128 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM