Gebelikte Demir Desteğinin Önemi

Paylaş
 

Kansızlık sorunu, hamilelerde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Gebelik döneminde en çok rastlanan anemi çeşidi ise, demir eksikliği anemisidir.

Gebelikte neler kansızlığa sebep olur?

Gebelik esnasında, bebeğin doğduktan sonra kullanacağı demir depolanır. Bundan dolayı, anne adayının da kan hacmi artar ve normalden çok daha fazla demir ihtiyacı doğar. B12 vitamini azlığı, genetik yapı, ve bazı hastalıklarda kansızlığa sebep olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, gebelikte demir eksikliği, son derece önem taşımaya başlar.

Gebelikte oluşan kansızlık nelere sebep olur?

Kansızlık sorunu oluşan hamilelerde; kalp hızında artış, halsizlik, konsantrasyonda güçlük, devamlı uyku hali, yorgunluk ve çok çabuk yorulmalar görülür. Gebelikte kansızlık, bebeğin erken doğmasına, anne karnındayken yeterince gelişmemesine ve bebeğin ani ölümlerine neden oluyor.

Gebelikte Demir takviyesi nasıl yapılmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütüne göre, gebelikte kansızlık sorunu olsun veya olmasın, gebeliğin 16. haftasından sonra mutlaka her gün demir takviyesi alınması gerekiyor.

Bunun yanı sıra, demirden zengin gıdaların tüketilmesi de son derece yararlı.

Demir bakımından zengin gıdalar hangileridir?

Hamileler için demir açısından zengin gıdaların tüketilmesi, hem bebek hem de anne adayı için, kansızlığı önlemede önemli bir etkendir. İçerisinde demir bulunan gıdalar; kırmızı et, yumurta, kırmızı kuru üzüm, pekmez, ceviz-fındık-badem, keçiboynuzu ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu yiyeceklerden bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca, demir emilimini hızlandıran ve arttıran C vitamini, en çok limon, portakal ve maydanoz da bulunur. Bundan dolayı demir bakımından zengin gıdaların yenmesi esnasında, C vitamini bakımından zengin gıdalarında birlikte tüketilmesi daha fazla yarar sağlar.

Bu yazı 2358 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM