Gebelikte Adet Kanaması Olur Mu?

Paylaş
 

Hamilelik dönemi fiziksel ve psikolojik anlamda önemli değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir. Özellikle hamileliğin ilk birkaç ayında bu durumun farkına varmayan anne adayları, kanamayı farklı algılayabilmektedir. Bu dönemle ilgili gebelikte adet kanaması olur mu sorusu ön plana çıkmaktadır.

Hamilelik Kanaması

Gebelik ortaya çıktıktan sonra adet kanamasının görülmesi alışılmış bir durum değildir. Henüz hamile olduğunun farkında olmayan anne adaylarının adet kanamasından bağımsız yaşadığı kanama durumuna üstüne görme adı verilmektedir. Bu durum genellikle adet kanamasıyla karıştırılmaktadır. Bu kanamanın en önemli nedeni bebeğin gebelik döneminde rahim yatağında kendine yer edinmeye çalışmasıdır. Bu sırada bölgede bulunan damarlar baskıya maruz kaldığı için kanama durumu ortaya çıkmaktadır.

Gebelikte adet kanaması olur mu sorusunun yanıtı hayır olsa da bazı istisnai durumlarda hamileliğin bir ya da birkaç ayında adet kanaması görülebilmektedir. Üstüne görme durumunun anlaşılması da son derece kolaydır. Bu tarz kanamalar adet kanamalarına göre çok daha hafif ve düzensizdir. Üstüne görme durumunun gebeliğe bir zararı bulunmamaktadır.  Kanamaların düşük görme sonunda da ortaya çıkabileceği unutulmamalı ve zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ayrıca rahimde yara olması da kanamaya yol açabilmektedir. Tüm bu kanamalar adet kanamalarıyla karıştırılmamalıdır.

Bu yazı 958 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM