Gebelikte 32. Hafta da Neler Yaşanır?

Paylaş
 

32. Haftada Anne Adayı

Vücudunuz yavaştan doğum için hazırlık yapmaya başladı bu nedenle 32 haftalık gebelik döneminde anne adayları rahimlerinin sertleşip tekrar gevşediğini hissedebilirler. Doğuma hazırlık olan bilinen bu kasılmaların adı braxton-hick kasılmalarıdır. Gerçek doğum kasılmaları ile ayırt edilmesi zor değildir. Gerçek doğum kasılmaları düzenli aralıklar ile ve şiddetini arttırarak gelir ve hareket ettiğinizde geçmez. Hazırlık kasılmaları ise düzenli değildir ve hareket edildiğinde azalır ve geçer.İlk hamileliği olmayan kadınlarda daha erken zamanlarda ve daha çok görülebilmektedir.

Düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem göstererek hem fazla kilo almanızı engelleyebilir hem de bebeğiniz için gereken besinleri almış olursunuz. Gebelik döneminde üretilen hormonlardan kaynaklanan kas gevşemeleri yaşanır ve bağırsaklarınızda bu durumdan etkilenir kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için bol sıvı almalısınız.

Çalışan anne adayları için doğum izni bulunmaktadır bu izinler doğum gerçekleşmeden 8 hafta ve doğumdan sonra 8 haftadır toplam olarak 16 haftalık yasal olarak doğum izni bulunur. Anne adayları gebeliğin 32. Haftasında isterlerse doğum iznine ayrılabilirler isterse daha çalışabilir ve doğum öncesinde olan 8 haftalık haklarından istedikleri kadar kullanıp geri kalanını doğum sonrasına ekleyebilirler.

Bebeğiniz Neler Yapıyor?

Bebeğiniz artık gittikçe büyümekte ve alanı da daralmaktadır bu yüzden eskisi kadar rahat hareket edememeye başlar. Sahip olduğu alanı kullanabildiği kadar akıllıca kullanmaya başlar yani bacakları sizleri bükülmüş biçimdedir. Bebeklerin bu şekilde durmasının faydası ise kordona bası uygulanmamasıdır ve bebekler bu pozisyonlarını sadece iç seslerine göre alırlar.

Bebeğinizin boyu ise artık 45cm buldu kilosu ise neredeyse 2 kilo oldu. Görebilme duyabilme yetenekleri gelişti ve bunları kullanmakta çekinmez bu nedenle onunla konuşmaktan sakın çekinmeyiniz. Artık doğumunuz yaklaştığı için ayda bir değil her 15 günde bir doktorunuzu ziyaret edersiniz. Ancak bir sorununuz olursa kontrol gününü beklemeyiniz ve doktorunuzu ziyaret ediniz.

Bu yazı 1892 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM