Gebelik Döneminde Görülen Bacak Krampları

Paylaş
 

Gebelik döneminde, en sık yaşanan şikayetlerden biride kaslarda oluşan kramplarıdır. Bu kramplar, özellikle gece oluştuğu zaman, gebeler için tam bir kabusa döner.

Gebelik de görülen gece krampları, anne adayının uyku düzeninin bozulmasına neden olurken, aynı zamanda yaşam kalitesini de azaltır. Yaşanan bu krampların, gebelikte daha çok artmasının sebebi aslında tam olarak bilinmese de, gebelikte oluşan fizyolojik durumların kramplara neden olabileceği düşünülmektedir. Rahmin büyümesi neticesinde damarlara olan baskı artar ve bunun sonucunda bacaklara gelen kan akışı yavaşlar. Bu durum, krampların oluşmasında bir etkendir. Ayrıca kaslara etki eden yükün artması ve yorgunluk gibi faktörlerde, gece krampları oluşmasında bir retken olarak görülebilir.

Gebelik dönemindeki bacak krampları hangi aylarda başlar? Ne kadar sürer?

Gebelikte yaşanan bacak krampları, genellikle üçüncü aydan sonra başlar ve son aylarda daha sık tekrarlanır.

Gebelikte görülen krampların önlenmesi için ne yapmak gerekir?

Krampların oluşumunu önlenmek için; çok fazla ayakta kalmamaya özen göstermek, oturma esnasında bacakları üst üste atmamak, düzenli yürüyüşlere çıkmak, hafif egzersizler yapmak, bol sıvı almak, yeşil sebzelerden tüketmek ve yatarken sol tarafı tercih etmek etkili olacaktır.

Eğer gece bacağa kramp girdiyse, parmak uçlarını yukarı doğru gererek 5-6 saniye durun. Kramp, etkisini yitirerek geçecektir.

İlaç tedavisi, krampların oluşumuna bir etki eder mi?

Kramplar için ilaç tedavisinde, magnezyum kullanımı bazı doktorlar tarafından önerilmektedir.

Bu yazı 2609 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM