Gebeliğin 32. Haftası Anne Ve Bebek

Paylaş
 

32 Haftalık Gebelikte Bebeğiniz Neler Yaşamaktadır?

Bu hafta ilk olarak bebeğinizin boy ve kilosuna bakarsak 43cm boyu ve 1800 gram ağırlığa sahip olduğunu görmek mümkündür. El ve ayak tırnakları çıktı 32 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz dışarıdan gelen sesleri duyabilir. Bu haftaya kadar anne adayları doktorlarını ayda bir defa ziyarete gelip rutin kontrollerini olmaktaydılar ancak bu haftadan sonra 36. Haftaya kadar her iki haftada bir kontrole geleceklerdir. Çünkü artık doğum giderek yaklaşmakta ve hem anne hem de bebeği daha sık ve yakından takip etmek gerekmektedir. Hem rahim hem de bebeğiniz büyüdü ancak artık bebeğinizin yeri daralmaya başladığından eskisi kadar sık hareket edemez ama daha güçlü hareketleri olacaktır.

Bu arada bebeğin hareketleri konusunda dikkat edilecek nokta ise 24 saat içerisinde 10 defadan az hareket etmemeli yemek yedikten sonra sessiz bir ortama geçip 1 saat bebeğinizin hareketlerini dinlediğiniz en az iki yada 3 defa hareket etmesi gerekir. Bebeğinizin hareketleri bu saydıklarımızdan daha az hareket ederse hemen doktorunuzu arayınız.

32 Haftalık Gebelikte Anne Adayımız

Bu haftaya kadar ayda bir olmak koşulu ile gidilen kontrollerin sıklığı iki haftada bire düşürülmektedir. Gebeliğin 32. Haftası döneminde ancak herhangi bir sorununuz olduğunda kontrol gününü beklemeden doktorunuza gidebilir herhangi bir sorunuz olduğunda doktorunuzu aramalısınız. Büyümekte olan rahim midenizi sıkıştırmakta ve diyaframınıza baskı yapmakta. Bu durum ise nefes darlığı şikayetine ve mide yanmaları şikayetine neden olmaktadır.

Anne adayları gebeliğin bu dönemlerinde beslenmelerine önem göstermeli. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan gıdalar tercih edilmeli. Özellikle kalorisi yüksek ancak vitamin değeri olmayan gıdalardan uzak durulmalı. Bunun yanında bebeğinizin kemik gelişimi açısından son derece önemli olan kalsiyum alımını ihmal etmeyiniz.

Bir yolculuğa çıkacaksanız kesinlikle doktorunuzu bilgilendiriniz. Zaten uzun yolculukları artık bu dönemde doktorunuz onaylamayacaktır. Çünkü bazen uzun yolculuklar erken doğumu tetikleyebilmektedir. Tansiyonunuza dikkat edin gün içinde düzenli şekilde ölçümlerinizi yapınız.

Bu yazı 1543 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM