Gebe Kalamama Nedenleri

Paylaş
 

Hamile kalamam ya da gebe kalamama ismiyle bilinen durum, önemli psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Bu duruma kısırlık adı da verilmekte ve önemli bir takip gerektirmektedir. Düzenli ilişkiye 1 yıl boyunca giren çiftlere bu teşhis konmaktadır. Gebe kalamama nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

Düzenli ve Doğru İlişkiye Girmemek

Çiftlerin düzenli ve doğru bir şekilde ilişkiye girmemeleri gebe kalamama nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle yumurtalama dönemi adı verilen adet döneminin ortasında cinsel ilişkiye girmek son derece önemlidir. Eşlerin farklı illerde bulunması ve az görüşmeleri bu soruna neden olmaktadır.

Yumurtalama Sorunu

Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında ilk sırada yumurtalama sorunu yer almaktadır. Tüplerde tıkanıklık olması da gebe kalmaya engel olmaktadır. Bu tür durumlarda tedavi şarttır. Aynı şekilde erkeğin sperm sayısı ve kalitesinde sorun olması gebeliğe engel olabilmektedir.

Yaş Büyüklüğü

Hormonal düzey bakımından yaşın ilerlemesi gebe kalamama nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle 40’lı yaşlarda bulunan kadınların hamile kalma ihtimali daha erken yaşlara göre oldukça düşüktür. Sadece kadının değil erkeğin yaşının fazla olması da gebeliğe engeldir.

Bu yazı 1605 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM