Gastrite Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Gastrite Ne İyi Gelir?

Mide zarının iltihaplanması anlamına gelen gastrit, bakteri sonucunda oluşmaktadır. Mide veya karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlere neden olan gastrit için özel bir beslenme programı tavsiye edilir.

Bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Gastrit bakteriden dolayı meydana geldiyse bakterinin yayılmasını engellemek için flavonoid ve antioksidan açısından zengin olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi önemlidir. Elma, kereviz, kabak ve kiraz gibi çeşitleri sayabiliriz. Tavsiye edilmeyen meyveler ise asitli içeriği fazla olan portakal, greyfurt, mandalina gibi turunçgillerdir.

Balık, yağsız et, tavuk ve baklagiller gibi protein açısından zengin gıdalar ise çokça önerilir. Protein gastrite sebep olan mide zarındaki yaranın iyileşmesini oldukça hızlandırır ve vücudun diğer bölgelerinde bulunan olası iltihaplanmaların onarımına da yardımcı olur.

Acı yiyecekler ve içecekler, gazlı meşrubatlar, çay, kahve, çikolata, domates, salça, yağlı etler, hamur işleri gibi besinlerden kaçınmak gastrit için önemli bir detaydır.

Gastrit Hastalığı Belirtileri Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bu yazı 2163 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM