Gastrit Hastalığı Belirtileri Nedenleri ve Tedavi Yolları

Paylaş
 

Çok yaygın bir mide hastalığı olan gastrit,  mide mukozası iltihabı olarak da bilinmektedir. Mukoza sindirim sistemi için önemli bir zar tabakasıdır. Midenin içinde yer alan mukoza çeşitli sebeplere bağlı olarak iltihaplanarak sağlık sorunları yaratır.

Gastrit Belirtileri

Gastritin en önemli belirtisi mideden başlayıp, mide borusuna doğru yayılan rahatsız edici bir yanma hissidir. Bu yanma hissine çoğu zaman mide asidinin  yemek borusunda boğaza doğru gelmesi de eklenir. Gastrit kimi vakalarda belirti vermeyebilir. Yanma hissi olmaksızın sürekli geğirerek rahatlamaya çalışma, sebepsiz kusmalar, ishal ve karın bölgesinde şişkinlik hissi de gastrit belirtileri arasında sayılmaktadır. Ayrıca gastritte görülen kusma, kanlı da olabilmektedir.

Gastritle beraber daha birçok hastalığın belirtisi olan kanlı kusma ya da koyu renk/kanlı dışkı karşısında endişeye kapılmadan ve vakit kaybetmeden bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Gastritin Sebepleri Nelerdir?
Helicobacter adlı bakteri, midede mukozanın zarar görmesine yolarak hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Gastrit, bakterilerin yol açtığı bir hastalık olmakla beraber; bilim dünyası gastritin en yaygın sebepleri arasında sigara ve alkol kullanımının bulunduğu konusunda hemfikirdir.

Gastrit Tedavi Edilebilir Mi?
Gastritte ilaç tedavisi çoğu zaman kesin sonuçlar vermektedir. Ancak gastritin tam olarak düzelmesi ve tekrarlamaması için hasta, kullanıyorsa sigarayı bırakmalı ve alkol tüketimini kesmelidir.

Gastrit Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?
Gastrit hastalarının kullanıyorlarsa sigara ve alkolü kesinlikle bırakmaları şarttır. Ayrıca gastrik hastalarının, trans yağlardan uzak durmaları, yağ olarak yalnızca mide dostu şeklinde tanımlanan zeytinyağı kullanmaları, işlenmiş gıdalardan uzak durarak, meyve sebze ağırlıklı ve dengeli beslenmeleri önerilmektedir.

Gastrite Ne İyi Gelir?

Bu yazı 2562 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM