Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Paylaş
 

Ülkemizde, yurtdışında da olduğu gibi uzun süredir satılan ertesi gün hapı veya orijinal ismiyle ‘morning after pill’ içinde belirli sayıda doğum kontrol hapı içeren hormonal bazlı ilaçlardır. Ancak, bu isim yanlış anlamalara sebep olabilmektedir. Çünkü yöntem ilişkiden sadece 24 saat sonraki değil ilk 72 saat içinde de etkin bir şekilde kullanılabilir. Hormonal haplarla acil korunma uygulamasının ilişkiden sonraki ilk 72 saat, eğer mümkünse de ilk 24 saat içinde yapılması şarttır. Koruyuculuk oranı tabii ki ilk saatlerde uygulandığı anda çok yüksektir ancak süre uzadıkça oran düşer ve 72 saat sonrasında ise oldukça da azalır.

Korunmak için kullanılan yeni nesil haplardan olan Ella korunma hapı ise güçlendirilmiş formülüyle cinsel ilişkiden sonraki 5 güne kadar koruma sağladığı bilinmektedir. Östrojen ve progesteron hormonlarını ihtiva eden ilacın etkileri yani ella kullanım yan etkileri oldukça tartışılmaktadır. En çok mide bulantısı ve kusma görülürken,adet döneminde gecikme, düzensizlikler ve kanama problemleri de yaşanmaktadır. Ayrıca, vücutta tüylenme sorunu, baş ağrısı, akne oluşumu, idrar yolları sorunları ve göğüslerde şişme gibi yan etkilere de yol açtığı bilinmektedir.

Korunmama sonucu gebelik hesaplama ise adet döngüsünün 14. gününde yumurtlama dönemiyle birlikte hesaplanmaya başlar. Bazı kadınlarda yumurtlama daha erken ya da daha geç olabilir. Bu tarz durumlarda ileri gebelik haftalarında düzeltilen son adet tarihi oluşturularak gebelik takibi yapılmaktadır. Tabii ki en doğru sonuçları da ultrason ve tahliller verecektir.

Bu yazı 4988 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM