Erken Menopoz Nedir?

Paylaş
 

Menopoz bir kadının üreme organlarının düzenli çalıştığını ve hamile kalmak için gerekli üreme hücrelerinin üretilebildiğini göstermektedir. Ülkemizde ve dünyada ortalama menopoz yaşı 50 olarak kabul edilmektedir. Kadındaki adet görme durumunun bu yaşın altında sonlanması erken menopoz olarak tanımlanmaktadır.

Erken Menopozun Sebepleri

Erken menopozu tek bir nedene bağlamak doğru olmaz. Bu durum genellikle birden çok durumun birlikte ortaya çıkmasıyla kendini göstermektedir.

Genetik: Aile geçmişinde erken menopoz örneği bulunan kadınların, bulunmayan kadınlara oranla erken menopoz yaşama ihtimali daha fazladır.

Bağışıklı Sisteminin Zayıflığı: Bağışıklık sistemindeki zayıflıktan dolayı yumurtalıklarda çeşitli hastalıklar görülebilmektedir. Bu zayıflık kişinin kansere yakalanmasına da sebep olabilmektedir. Bu da üreme organlarının işlevini yerine getirmesine engel olarak kişinin erken menopoz yaşamasına sebep olabilmektedir.

Yaşam Tarzı: Kişinin düzensiz bir yaşama sahip olması, alkol ve sigara tüketimi, stresli bir dönem geçirmesi gibi sebepler erken menopoza yakalanma riskini arttırmaktadır.

Kromozomlardaki Bozukluklar: Bazı kromozom rahatsızlıklarında üreme hücreleri çok erken yaşta tükenebilmektedir.

Yumurtalıkların Alınması: Her iki yumurtalığın alındığı durumlarda erken menopoz görülebilmektedir. Bunun dışında başka durumlar da erken menopozun sebepleri arasında sayılabilmektedir.

Erken menopoz riskine karşı düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek çok önemli olmaktadır. Erken menopoz yaşayan kadınların hamile kalma ihtimali düşse de çeşitli tedavilerle bu mümkün olabilmektedir.

Bu yazı 1457 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM