Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Erken Doğum Nedir?

Anne adayları için hamileliğin 37. haftasından önce meydana gelen tüm doğumlar erken doğum sayılmaktadır. Anne adayları ve bebekler için erken doğumun büyük riskleri olsa da anne adaylarının erken doğumun belirtileri hakkında bilinçlendirilmesi erken doğumun riskini azaltacaktır. Erken doğumun belirtileri ile karşı karşıya kalan anne adayı hiç vakit kaybetmeden hastaneye müracaat etmelidir.

 

Belirtileri Nelerdir?

Erken doğumun günümüzdeki en yaygın belirtileri arasında karın bölgesinde ağrı ve sertleşmelerin meydana gelmesi, bel bölgesinde meydana gelen bel ağrıları, kanama ya da lekelenmeler meydana gelmesi, kasık bölgesinde şiddetli ağrı ve kramplar olması ve bebeğin aşağı doğru baskı yapması sayılabilir. Bu belirtiler vücuttaki başka rahatsızlıklardan da ileri gelebileceği için hemen erken doğum olacak diye telaşa kapılmamak gerekir. Bu tip durumlarda bir kadın doğum uzmanına müracaat edilmesi yapılacak en doğru davranıştır.

Anne adayları, genellikle yalancı doğum sancısı ile gerçek doğum sancısını birbirine karıştırdığından dolayı erken doğum şüphesine kapılabilirler. Bu nedenle 37. haftadan önce doğum sancısı görülse dahi anne adayı hemen doğum telaşına kapılmamalı ve bir kadın doğum uzmanına müracaat etmelidir.

Bu yazı 1768 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM