Erkeklik Hormonu (Testosteron) Artırmanın Yolları

Paylaş
 

Testosteron

Kadınlarda düşük seviyelerde bulunsa da genel olarak testosteron erkeklerin testisleri tarafından üretilen ve günlük yaşamı dahi etkileyen etkili bir hormondur. Vücuttaki kas gelişimini, cinsel arzuyu ve gücü, kıl köklerinin beslenmesini doğrudan etkileyen testosteron hormonu 30’lu yaşların başlarından itibaren giderek azalmaya başlamaktadır. Bu yüzden erkekler olarak 30’lu yaşlarmızdan itibaren saçlarımız seyrekleşir, göbekleniriz ve duruluruz.

Ancak buna engel olmak ve erken yaşlanmaya mahkum olmamak tabi ki de yine biz insanoğlunun elinde. Birazdan vereceğim önerilerle kendinizi daha güçlü bir erkek hissetmeniz mümkün.

Testosteron Artırmanın Yolları

Öncelikle yapmanız gereken tükettiğiniz gıdalara dikkat etmekten geçer. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalar vücuttaki östrojen (kadınlık) hormonunda artış meydana getireceği için bel çevresinde ve göğüslerde yağlanmalara neden olmakta, testosteron hormonunun işlevini bozmaktadır. Bunun nedeni ise erkeklerde de az miktarlarda bulunan östrojen miktarı karaciğerde temizlenmektedir. Ancak yağı ve şekeri de temizlemekle görevli olan karaciğere fazla iş yük bindirdiğiniz zaman östrojen hormonunu temizlemeye vakit bulamayacağı için vücutta artış meydana getirecektir. Bu yüzden bunun tüketimine dikkat etmek gerekir. Ancak yağı tamamen bırakmak da yanlıştır. Yağ, proteinden sonra testosteronu artırmaktaki en önemli gıdalardan birisidir. Tüketeceğiniz yağlar; et, tavuk ve balıkta bulunan hayvsansal yağlar, fındık-fıstık-badem gibi kuruyemişlerde bulunan yağlar ve zeyinyağı gibi faydalı yağlardan olmalıdır.

Vücudunuzu çinkosuz ve D vitaminsiz bırakmamanız testosteron hormonunuz açısından çok önemlidir. Çinko kaynağı yüksek olan gıdalardan bazıları; tavuk göğüs eti, hindi eti, kuzu eti, kuzu ciğeri, karides, bezelye, peynir, yulaf, bitter çikolata, yer fıstığı, badem, fındık, kaju, kuru fasulye, enginar, yumurta, kabak ve domates olarak sıralanmaktadır. D vitamini ise balık yağında, deniz ürünlerinde, süt ve süt ürünlerinde, yumurtada, mantarda ve patates oldukça yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Ancak vücut D vitaminini kendi başına sentezleyemediği için günlük 20-25 dakika güneş görmeniz gerekmektedir. Vücudunuz D vitaminini ancak güneş yardımıyla alabilmektedir.

Tüm bunları yaparken fazla kilo artışına oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Vücudun yağlanması testosteron seviyesini düşürecek bir nedendir. Bu yüzden erkeklere özel, kas artırmaya yönelik diyetler için diyetisyene giderek fazla kilolarınızdan kurtulun.

Ayrıca stres altında yaşayan biriyseniz kısa bir tatile çıkın. Çünkü stres testosteron üretimini olumsuz etkileyen bir faktördür. Tatil yapma imkanınız yoksa dövüş sporlarıyla ilgili bir hobi edinebilirsiniz.

Testosteron hormonunu artırmanın en önemli yollarından birisi de vaktiniz olsun olmasın mutlaka ama mutlaka sert egzersizler yapmaktan geçer. Tabi ki ilk anda 100 kilo ile çalışmayacaksınız ancak günden güne idmanların sertliğini artırarak; özellikle bacak ve sırt kaslarınıza yüklenerek hormon artışınızı inanılmaz hızlandırabilirsiniz.

Bu yazı 3259 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM