Epilepsi Ve Hamilelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Paylaş
 

Bazı hastalıklar var ki bu hastalıkları yaşayan inanların tüm hayatını olumsuz etkiliyor. Sadece kendisini değil eşi ve partnerini de olumsuz etkileyebilmektedir.

Cinsel ilişkiye girmek bu hastaların aklında hep bir soru işareti olarak kalmaktadır acaba bir şey olur mu gibi düşünceler hiç çıkmaz akıllarından…

Ya da hamile kalmak doğru mu, hamile olunca bebek zarar görür mü gibi bir çok düşünler çıkmaz akıllardan hiç…

Şeker hastalığı (diyabet ), epilepsi ( sara hastalığı ) gibi bir çok hastalık kontrol altına alınmadığı zaman cinsel yaşama bazı olumsuzluklar getirebilir.

Epilepsi

Epilepsi hastalığı genel olarak çocukluk çağı hastalığıdır. Epilepsi hastalığının tedavisi genellikle buluğ çağından sonra tamamen şifayla sonuçlanır.

Dirençli epilepsiler de beyindeki hasara bağlı olarak kaynaklanan epilepsiler de  özellikle genç kızlarda uzunca bir süre ilaç kullanmak gerekebilir ve nöbet görülebilir.

epilepsi ve hamilelik

Epilepsi ve Hamilelik

Epilepsi hastası genç kızların hamile bir başka deyişle gebe kalmasında bir sakınca var mıdır?

Gebelikte epilepsi hastalığı nasıl etkilenir?

Doğumda çocukta bir hasar kalır mı kalmaz mı?

Bu sorular uzmanlara sorulan en çok sorulardır.

Bu sorunlar genç kızları, ebeveynleri ve eşlerini ilgilendiren bir sorudur.

Epilepsi hastası olan genç kızlar gebe kalabilirler.

Epileptik hastalar gebelik süresince mutlaka doktorlarının önerdiği ilaçları kullanmaları gerekir. 

Bu ilaçları kullandıkları takdirde ve kontrollerini sağladıkları sürece herhangi bir sorun olmadan rahatlıkla gebe kalınabilir ve doğrum yapılabilir. 

Fakat ülkemizde epileptik genç kızlar hastalığını karşı taraftan saklarlar. Dolayısı ile bu süre içinde ilaç kullanmayı da bırakırlar bu kesinlikle yanlış bir davranıştır.

Epileptik hastaların mutlaka hastalığını eşine ve partnerine söylemesi gerekmektedir. Ve gebe kalındığı süre içinde doktor kontrolünde, doktorun seçeceği hastanın kendisine ve bebeğine zarar vermeyecek  yada en az zarar verecek ihtimali olan ilaçlarla gebeliğin sürdürülmesi gerekmektedir. 

Aksi takdirde oluşabilecek sorunlar ve çocukta meydana gelebilecek hasarlar ömür boyu hastanın kendisini, eşini ve çocuğunu etkiler.

Epilepsi ve Hamilelik genel olarak bu şekilde özetlenebilir.

İlerleyen zamanlarda Epilepsi ve Hamilelik hakkında daha ayrıntılı ve daha geniş açıdan bilgiler HastaTV.com üzerinden paylaşılacaktır.

Yazar ; Burcu Görel

Kaynak ; Doç. Dr. Serdar DAĞ

Bu yazı 7964 kere okundu.
 • Site Yorum

7 adet yorum var.

 1. melek dedi ki:

  epilepsi olan annelerin bu hastalığı çocuklara geçme riski var mı yok mu ?

 2. Erdem dedi ki:

  Epilepsi zaten başlı başına zor bir hastalık, bir de hamilelikte daha da zor olur. Kesinlikle epilepsi hastası hamile kadınlar tek başlarına bırakılmamalı. Allah yardımcıları olsun

 3. sinem dedi ki:

  epilepsi ve hamilelik özellikle araştırdğım bir konu ancak biraz daha uzun bilgiler istiyorum şahsen ben,bu konunun devamını bekliyorum

 4. Suhi dedi ki:

  Epilepsi hastalarına Allah’tan şifa diliyorum, Allah herkese sağlıklı çocuklar versin çok yararlı bir yazı olmuş.

 5. aslı dedi ki:

  hocam sitenizi uzun zamandır takipteyim gercekten cok guzel konulara degınıyorsunuz paylasımlarınız ıcın tek tek tesekkur ederim

 6. Turan dedi ki:

  Epilepsinin tedavisi herhalde beyine yerleştirilen elektrotlar sayesinde sağlanılıyor, bunun hakkında bir kitap okumuştum kriz anında elektrotlar uyarıldığı zaman sonlanıyor.

 7. kemal dedi ki:

  bu epilepsinin kalıcı bir çözümü var mıdır? yada epilepsiyi ateşlememek için neler yapılmalıdır? Teşekkürler

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM