Epidural Doğum Hakkında Bilgiler

Paylaş
 

Günümüzde doğum yapan kadınların birçoğu acıyı bloke etmek amacıyla epidural anesteziyi seçiyor. Epidural anestezi ise şu şekilde çalışıyor: beyine acı sinyallerini götüren sinirler epidural aralıktan geçerler. Ve bu bölgeye enjekte edilen anestezi yardımıyla acı sinyalleri bloke edilebilir. Herkes acıyı farklı şekillerde yaşar ama acı yoğunluğunun kimin daha güçlü olduğuyla bir ilgisi yoktur.

Epiduralin en önemli avantajı vücudun acıya neden olan normal tepkisiyle ilgilidir. Acı, kan dolaşımında stres hormonlarının salınımına sebep olur ve bu durum kalp atışlarınızın hızlanmasına ve kan gelmesine neden olabilir. Epidural ise bu acının oluşmasını engelleyerek bu yan etkileri uzak tutar.

Epiduralden hemen sonra bacaklarınızda hafif bir batma hissi olacak ve kendinizi biraz güçsüz hissedeceksiniz ve dolayısıyla koridorlarda gezinmek çok akıllıca bir davranış değildir. Yapacağınız en sağlıklı şey, doğum süresince yatakta kalmaktır. Ayrıca hemşireler bebeğinizin ve sizin kalp atışlarını sık sık kontrol etmek isteyeceklerinden yatakta olmanız gerekmektedir.

Bu yazı 2329 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM