El Uyuşması Nedenleri ve Çözümleri

Paylaş
 

Günlük hayatımızda en çok kullandığımız organlarımızın başında gelen ellerimiz, zaman zaman çeşitli sebeplerden ötürü uyuşma problemiyle karşı karşıya kalır. Çeşitli sebepleri olan el uyuşması, ilk adımda basit bir hastalık olarak gözükse de ilerleyen aşamalarda sağlığımızı ciddi olarak tehdit eden bir unsur haline gelebilir.

El Uyuşması Nedenleri

El uyuşması rahatsızlığının ana nedeni, el ve bilek kaslarında meydana gelen yıpranmalardır. Bu yıpranmaların sebebi herhangi bir darbe olabilir, fakat bu el uyuşmasında sıkça görülen bir durum değildir. El ve bilek kaslarının zedelenmesinde ana nedenler olarak sinir sıkışmaları ve kollarda meydana gelen kan dolaşımının çeşitli sebeplerden ötürü seyrekleşmesi gösterilebilir. Alkol, ortopedik rahatsızlıklar ve damar tıkanıklıkları gibi sebepler de dolaylı olarak kas ve sinirlerde zedelenmeye, dolayısıyla el uyuşmasına yol açar.

El Uyuşmasının Çözümleri

El uyuşmasının tedavisi basit gibi gözükse de öncelikle uyuşmaya sebep olan ana nedenin tespit edilmesi gerekir. Bunun için herhangi bir hastanede nöroloji doktorlarınca bu nedeni tespit edebilirsiniz. Fakat el uyuşmasına genel olarak sinir ve kas zedelenmeleri sebep olduğundan, hastaların daha çok fizik tedavi programları aracılığıyla tedavi edildiği görülmektedir. Bununla birlikte alkol ve damar tıkanıklığı gibi sebepler el uyuşmasına yol açıyorsa, bu sorunların çözümü için de ilgili bölümlere başvurulabilir.

Bu yazı 1610 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM