Egzama Korunma Yolları

Paylaş
 

El, kol, yüz gibi bölgelerde kuruluk, soyulmalar ve kaşıntılar şeklinde kendisini gösteren bir cilt hastalığı olan egzamadan korunmanın birçok yolu elbette vardır. Hayat alışkanlıklarında değiştirilecek bazı etkenler ile egzamadan korunmak kolaylıkla gerçekleşecektir.

Ellerin sabun ya da deterjan ile teması çok az şekilde gerçekleşmelidir. Sabun içerisinde yer alan kimyasallar egzama oluşumunu tetikler. Bununla birlikte temizlik yaparken ya da mevsimsel nedenlere bağlı olarak kullanılan eldivenler pamuk malzemesinden üretilmiş olmalıdır. Sentetik ya da plastik içeren eldivenler de egzama yapabilir. Ayrıca eller terlemeden çıkarılmalı ve eldiven varken el sürekli olarak havalandırılmalıdır.

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içerisinde kalan eller de egzamaya yakalanma riski açısından tehlikeye düşer. Vücut sıcaklığına dikkat edilmelidir. Meyve ve sebzeler daima iyice yıkanarak tüketilmeli ve özellikle el temizliğine de önem verilmelidir. Alerjik etkiler yaratabilecek her türlü bakım ve kozmetik ürününden de uzak durmak gerekiyor. Özellikle bir ürünün kaşıntı yaptığı ya da ellerde kızarıklıklar oluşturduğu fark edildiği an kullanımı kesilmelidir. Doğal ürünler ile el bakımı sağlanmalıdır.

Bu yazı 1641 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM