Düşük Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Paylaş
 

Düşük Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Hamileliğin 20. Haftasına varılmadan gebeliğin bitmesine düşük adı verilir. Hamileliğin aile içerisinde uygun görülmemesi durumunda yapılan işleme yasal tahliye, gebeliğin seyri ile ilgili ve ya bebek gelişimi ile ilgili olumsuz durumdan kaynaklanan işleme tıbbi tahliye denir.

Gebelik kesesinin düzensiz olarak izlendiği durumlarda düşük oluşabilir. Bu süreçte belirtiler normal seyrederken kesenin yanlarında kan birikimi gözlenir. Sonuçta bir hafta gibi bir süre ile gebelik sonlandırılır.

Bazı durumlarda gebelik gelişmemiş ve kesede büyüme görülmemiş ise ortalama iki hafta geriden giden gebelikte çeşitli tahlillerle gebelik durumu kontrol edilmelidir. Çünkü gebelik sonlanmış ama düşük gerçekleşmemiş ise kana karışan maddeler anne adayının hayatını riske sokabilir.

Gebelik sonlandığında vücut fetusu refleks olarak dışarı atma yoluna gidecektir. Fakat her vücut bunu başaramayabilir. Bazen ilaçlarla müdahale ve ya kürtaj yolu ile bebeğin alınması gerekebilir.

Vücudun besleyemediği ve ya geliştiremediği fetusu bir süre sonra gebeliği sonlandırarak dışarı atması genellikle ağrılı bir kanamaya sebep olur. bu kanamada büyük parçalar düşürülmektedir. Doktor kontrolünde düşük takip edilmeli gerekirse müdahale edilmelidir.

Bu yazı 1803 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM