Düşük Nedenleri

Paylaş
 

Hamilelikte en sık yaşanan komplikasyonlar arasında düşük sorunu yer almaktadır. Hiç kimsenin karşılaşmak istemeyeceği bir durum olan düşük yapmanın en önemli belirtileri kan gelmesi ve kasıklarda şiddetli ağrı olmasıdır. Bu noktada düşük nedenleri konusu öne çıkmaktadır. Bu önemli sorunun nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

Anne Adayının Yaşı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte düşük yapma olasılığı yükselmektedir. Düşük nedenleri arasında yer alan anne yaşının ilerlemesinde, örneğin 20 ile 24 yaş arasında hamile kalan bir kadının düşük riski %9.5 iken 40 ile 44 yaş arasındaki gebeliklerde bu oran %34 olmaktadır.

Baba Adayının Yaşı

Yüksek yaş konusu sadece anneye mahsus bir konu değildir. Baba adayının yaşı da önemlidir. Baba adayının 50 yaş üzerinde olması genetik anormali durumunu ortaya çıkararak düşük yaşanmasına neden olabilmektedir.

Hastalıklar

Tiroid bezinin az çalıştığı hastalıklar düşük nedenleri arasında yer almaktadır. Gebelik süresi boyunca anne adayının rahminde pıhtı oluşması bu nedenlerden biridir. Ayrıca, en sık düşük görülme nedeni ise, fetusun gelişimindeki anormalliklerdir.

Stres ve Travma

Yaşanan olumsuz durumlardan sonra travma yaşanması ve yoğun stres altında olunması düşük nedenleri arasında yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra genetik faktörler, anatomik sorunlar da yer almaktadır.

Bu yazı 1677 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM