Dopamin Seviyesini Arttırmanın Yolları

Paylaş
 

Kendimizi enerjik, mutlu ve daha iyi hissetmenizi sağlayan hormonlardan biri olan dopamin, vücudumuz tarafından doğal şekilde salgılanırken bazen bu hormona daha çok ihtiyacımız vardır veya az salgılanmaktadır.

İşte dopamin seviyemizi arttırmanın yolları;

Yeterli düzeyde uyumanız çok önemlidir. Uyuduğunuzda, vücudunuz dopamini arttıran diğer hormonları üretmektedir.

Müzik dinlemenin değerini bilmelisiniz. İyi hissettiren hormonlarınızın seviyesini yükseltmenin en hızlı ve kolay yöntemi favori şarkılarınızı dinlemektir. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Sevdiğiniz arkadaşlarınızla buluşun. Onlarla sohbet etmeniz ve vakit geçirmeniz dopamin hormonunu yükselten bir etkendir.

Egzersiz ve spor olmazsa olmazlardandır. Fiziksel bir efor, dopamin ve endorfin salımını hemen yüksek bir ölçüde arttırır. Stresinizi de azaltır.

Meditasyon yapabilirsiniz. Rahatlamak ve gevşemek için yoga, reiki, pilates gibi meditasyonlar yapabilirsiniz. Dopamin stresi sevmez ve siz de bunu yenebilirsiniz.

Bu yazı 1539 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM