Doğum Sancısını Hafifletmenin Yöntemleri

Paylaş
 

Her annenin kendisine özgü doğum sancısı hikayesi vardır. Bu hikayelerin şiddeti anne adayının bünyesine göre değişiklik gösterecektir. Her bünyenin acıya tolerans seviyesi birbirinden farklıdır. Ayrıca bedenin yapısının normal doğuma uygunluğu da sancı süresine etki etmektedir.

Doğum sancısını hafifleten yöntemlerin dezavantajları da bulunabilmektedir. Bu yöntemlerden herhangi birini seçerken; o yöntemin bırakacağı etkinin ne kadar olabileceğini tespit etmek gerekir. Herhangi bir risk unsuru varsa başka bir yöntem araştırılmalı ve kişi kendi bünyesi açısından en az risk taşıyan yöntemi seçmelidir. Seçeceği yöntemin etki süresi, derecesi, bebeğe olan etkisi de göz ardı edilmemelidir. Bu mevzudan dolayı yan etkiler konusunda bilinçli olunmalıdır ve doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Doğum Sancısını Hafifleten Yöntemler Nelerdir?

Gevşeme ve Nefes Egzersizleri: Hamile kadınlara özel egzersiz programları takip edilmelidir.

Yürüyüş: Önemli bir risk olmadıkça her hamile kadın her gün düzenli yürüyüş yapmalıdır. Pelvik sistemi doğuma hazır etmek açısından yürüyüş önem taşımaktadır. Böylelikle doğum daha az sancılı ve kısa süreli olacaktır.

Sırt Masajı: Kadını doğum sırasında telkin etmek, sinirleri rahatlatmak ve sancının bünyede oluşturduğu stres etkisini dağıtmak amacı ile bu yöntem uygulanabilmektedir.

Ilık Duş: Sinirleri yatıştırıcı ve kasları gevşetici etkisi ile doğum sancısını hafifletme konusunda yarar sağlayacaktır.

Ağrı Kesici İlaçlar: Doğuma az bir zaman kaldığında sancılar bir önceki evreye göre daha dayanılmaz boyuta gelecektir. Ağrı kesiciler bu aşamaya gelindiğinde kullanılabilir.

Anestezi Uygulaması: Bu uygulama genellikle lokal olarak yapılmaktadır. Sancıyı hafifletirken bir yandan da rahim kasılmalarının devam edebilmesi açısından omurgadan uyuşturma tekniği uygulanmaktadır.

Bu yazı 1630 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM